Jakie kosmetyki dla niemowlaka i dziecka?

2008-05-13 14:35

Jakie kosmetyki dla niemowlaka będą najbezpieczniejsze. W pierwszych miesiącach życia utrwala się naturalne dla zdrowej skóry pH 5,5 i nie wolno wtedy używać kosmetyków hamujących ten proces. Podpowiadamy, jakie kosmetyki wybierać dla dziecka.

 Kosmetyki dla malucha

i

Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Jakie kometyki dla niemowląt? Z atestem i rekomendacją
  2. Dlaczego dziecięca skóra jest taka delikatna?
  3. Jakie kosmetyki dla niemowląt stosować latem?
  4. Jakie kosmetyki dla rocznego dziecka?
  5. Jakie kosmetyki dla czterolatka?

– Z półki sklepowej należy wybierać preparaty przeznaczone do stosowania od pierwszych dni życia, o odczynie neutralnym dla skóry – mówi dr n. med. Ewa Springer, specjalista chorób dziecięcych. – Takie kosmetyki dla niemowlaków powinny też mieć ograniczoną do minimum liczbę składników. Nie mogą zawierać sulfaktantów, czyli substancji pieniących, ani środków zapachowych czy barwników. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko podrażnień. Rodzice muszą więc uważnie czytać informacje na opakowaniu.

>> Kremy dla niemowląt: czym pielęgnować skórę niemowlaka?

Jakie kometyki dla niemowląt? Z atestem i rekomendacją

Kosmetyki dla niemowląt powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Ale uwaga! Świadczy on tylko o zgodności listy składników zamieszczonej na opakowaniu z rzeczywistą zawartością preparatu. Oprócz atestu szukajmy więc rekomendacji takich placówek jak Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Jeśli tego typu ośrodki polecają jakiś kosmetyk, to znaczy, że biorą odpowiedzialność za jego skład i bezpieczeństwo. Jakich kosmetyków dla niemowlaków na pewno będziesz potrzebować?

Na pewno będzie potrzebne delikatne mydełko o neutralnym pH lub płyn do kąpieli, np. z witaminą E oraz łagodnymi substancjami natłuszczającymi. Dokładnie oczyszcza on skórę, pozostawia delikatną warstwę ochronną i zapobiega wysuszeniu.

  • Kupuj kosmetyki nie zawierające sulfaktantów, czyli substancji pieniących, ani środków zapachowych czy barwników.

>> Jakie składniki zawarte w kosmetykach są szkodliwe dla skóry dziecka?

  • Jeśli twój maluszek ma bardzo suchą skórę, atopowe zapalenie skóry lub skłonność do niego używaj kosmetyków z serii przeznaczonych do stosowania przy tego typu problemach. Takie preparaty zawierają duże ilości substancji lipidowych (podobnych do tych, które są obecne w skórze), związków wiążących wodę, które mogą głęboko wnikać w skórę, a także substancji likwidujących swędzenie.

>> W czym kąpać dziecko i jakich preparatów używać po kąpieli - radzi położna

Z kosmetyków po kąpieli możemy wybrać mleczko, oliwkę lub zasypkę. Puder tworzy warstwę izolacyjną chroniącą skórę przed uszkodzeniami, ale trzeba uważać, żeby nie zbijał się w grudki, które by obcierały delikatną skórę – bo wtedy odparzenie gotowe. Zasypka może być wzbogacona o składniki, które łagodzą podrażnienia i zmniejszają potliwość, np. tlenek cynku. Mleczko ma tę zaletę, że najlepiej ze wszystkich kosmetyków natłuszcza i nawilża. Właściwościami natłuszczającymi odznacza się również oliwka. – Oliwkę trzeba jednak stosować ostrożnie u dzieci z wrażliwą skórą – mówi dr Ewa Springer. – Używane do produkcji tych kosmetyków oleje roślinne mogą podrażniać lub uczulać.

Podczas przewijania przydadzą się wilgotne chusteczki. Jeśli dziecko ma skłonność do odparzeń, potrzebny będzie również specjalny krem pod pieluszkę, tworzący barierę ochronną dla czynników drażniących. Znakomicie łagodzi on ból podrażnionej skóry oraz przyspiesza proces regeneracji.

>> Wilgotne chusteczki dla niemowląt: jak je prawidłowo stosować?

Dobrze wiedzieć

Dlaczego dziecięca skóra jest taka delikatna?

Jest kilka razy cieńsza niż dorosłego. Poza tym połączenia między komórkami naskórka są luźne i łatwo przenikają przez nie wszelkie substancje z zewnątrz. W dodatku bardzo cienki płaszcz lipidowy nie chroni należycie skóry przed mrozem, słońcem czy choćby szorstkim ubrankiem. Młoda skóra ma także mało barwnika, co czyni ją niemal bezbronną wobec promieniowania ultrafioletowego.

>> Krem czy maść dla niemowląt: co stosować w pielęgnacji skóry niemowlaka?

Jakie kosmetyki dla niemowląt stosować latem?

Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej ochronie skóry przed słońcem i zimnem. Latem smarujmy malucha kremem z filtrem. Szukajmy preparatu do stosowania od pierwszych dni życia, zawierającego filtry fizyczne (czyli mineralne) o faktorze SPF 50. Należy go nakładać dosyć grubą warstwą przynajmniej co dwie godziny.

>> Odparzenia u dzieci: kosmetyki do pielęgnacji pupy niemowlaka

Na dworze chrońmy dziecko przed komarami, meszkami i kleszczami, używając do tego odpowiednich preparatów odstraszających owady. Niektóre z nich mogą być stosowane już od 1. miesiąca życia. Jeśli nie uda się uchronić malucha przed insektami, przyda się żel chłodzący na ukąszenia, który łagodzi świąd i pieczenie. Natomiast zimą pamiętajmy o smarowaniu buzi tłustym kremem niezawierającym wody, który zabezpieczy delikatną skórę przed mrozem.

Jakie kosmetyki dla rocznego dziecka?

Skóra dziecka jest już znacznie odporniejsza niż u niemowlęcia. Jeśli jej pielęgnacja nie przysparza żadnych problemów, można wprowadzić kosmetyki z detergentami, czyli np. zwykłe mydło. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dziecko bardzo się ubrudzi. Im częściej jednak będziemy stosować detergenty, tym intensywniej powinniśmy potem nawilżać i natłuszczać skórę.

– Kosmetyki dla rocznego dziecka nie muszą już mieć rekomendacji ważnych instytucji – wyjaśnia dr Ewa Springer. – Koniecznie jednak powinny pochodzić z serii dla dzieci i odznaczać się neutralnym pH. W dalszym ciągu trzeba też pamiętać, żeby każdy wprowadzany preparat testować najpierw na niewielkiej powierzchni skóry dziecka. Jeśli po 3–4 dniach nie pojawi się reakcja alergiczna, oznacza to, że produkt jest bezpieczny.

>> Wysypka u dziecka - wyprysk kontaktowy. Co to takiego?

Jakie kosmetyki dla czterolatka?

– Tak naprawdę skóra dojrzewa do czwartego roku życia dziecka – mówi dr Ewa Springer. – Po tym okresie w dalszym ciągu jest ona wrażliwa, ale bardzo szybko się regeneruje.

Potrzebuje przede wszystkim mydła, tłustego kremu na mróz i kremu z filtrem przeciwsłonecznym – u czterolatka może to być filtr chemiczny, nie niższy jednak niż SPF30. Gdy maluch godzinami przesiaduje w basenie, jego skóra wymaga dodatkowego nawilżania kremem lub mleczkiem dla dzieci. Jeśli natomiast jest miłośnikiem pluskania się w wodzie z dodatkiem kolorowych i pieniących się płynów, warto mu kupić płyn do kąpieli dla dzieci (np. zawierający panthenol, który koi podrażnienia). Lepiej unikać pieniących się płynów dla dorosłych, bo zawierają one barwniki i sulfaktanty, które mogą podrażniać młodą skórę.

Dziecko, zakupy i my