Spis treści
- Rozwój wzroku niemowlaka: dziecko zaczyna rozróżniać barwy
- Rozwój wzroku niemowlaka: trening widzenia
- Dieta ważna w rozwoju wzroku niemowlaka
- Rozwój wzroku niemowlaka: przytłumione kolory
- Wzrok niemowlaka: ciekawostki
W pierwszych tygodniach życia dziecko głównie śpi, a więc przez znaczną część doby ma zamknięte oczka. A gdy je otwiera, rodzice zachwycają się błękitnym odcieniem tęczówki, z jakim rodzi się większość niemowląt. Barwa oczu zapisana w genach ujawni się dopiero około 6 miesiąca życia. Wtedy również oczka dziecka powinny przestać uciekać na różne strony – fizjologiczne zezowanie mija na dobre. Jeśli tak się nie stanie, warto skonsultować się z okulistą.
>> Co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?
Na początku macierzyństwa przygotuj się na utrudniony kontakt wzrokowy z dzieckiem. Nie tylko z powodu tego, że lekko zezuje, wzrok noworodka jest po prostu słaby. Noworodek wcale nie poznaje cię po wyglądzie. Można powiedzieć, że widzi cię nosem i ustami, bo na starcie życia zmysł węchu oraz dotyku jest zdecydowanie lepiej rozwinięty niż zmysł wzroku. Wzrok niemowlaka potrzebuje czasu oraz odpowiedniego wsparcia, by osiągnąć doskonałość. Sporą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja, jak również zabawa i dieta, jakie zaproponujesz dziecku.
Rozwój wzroku niemowlaka: dziecko zaczyna rozróżniać barwy
Niewyraźny, dwuwymiarowy, bez głębi i jakby widoczny przez szybę – taki obraz odbierają oczy dziecka mniej więcej do 3 miesiąca życia. Dlatego jeśli chcesz, by uczyło się rysów twojej twarzy, nachylaj się nad nim, byś była widziana z odległości 20–40 cm. Od czasu do czasu pomaluj usta bordową szminką, mocniej podkreśl oczy albo załóż na włosy jaskrawą opaskę. Wkrótce zostaniesz nagrodzona za te starania. Już dwu-, trzymiesięczny malec pamięta rysy twojej twarzy i na jej widok reaguje szerokim uśmiechem. Osiągnięcie tej umiejętności idzie w parze z lepszym dostrzeganiem barw. O ile noworodek widzi nieliczne kolory, i to najlepiej w kontrastowym zestawieniu, np. bieli i czerni, o tyle w drugim miesiącu życia potrafi odróżnić czerwień i zieleń, a następnie kolory żółty i niebieski. Tego rodzaju zastosowania możesz wprowadzić w pokoju niemowlaka. Z dnia na dzień szary świat pokrywa feeria barw. Warto to wykorzystać, pokazując dziecku zabawki w żywych kolorach i z dużymi wzorami. Lepiej jednak zachować wystrój pokoiku maleństwa w ciepłych odcieniach, np. pastelowego różu czy beżu, bo w takich czuje się bezpieczniej. Na ścianach możesz powiesić duże zdjęcia członków waszej rodziny, ale nie licz na to, że dziecko zainteresuje się nimi wcześniej niż w okolicach pierwszych urodzin. Gdy wreszcie je odkryje, będzie do nich chciało ciągle wracać i słuchać opowieści o znajdujących się na nich osobach.
>> Jak wspierać rozwój zmysłów dziecka?
Rozwój wzroku niemowlaka: trening widzenia
Rozwój wzroku niemowlaka zależy m.in. od ilości doświadczeń, jakich dostarczamy np. w trakcie zabawy. Już w 1 miesiącu życia dziecka powieś nad jego łóżeczkiem wolno poruszającą się karuzelę z pozytywką. Umiejętność śledzenia poruszających się przedmiotów niemowlę trenuje także w trakcie zabawy z przesuwaniem zabawki nad jego główką. Najlepiej sprawdzi się grzechotka, której dźwięk będzie przykuwał jego uwagę. Możesz podać mu ją do rączki dopiero w 3.–4. miesiącu życia, kiedy opanuje chwytanie. Wcześniej zaś przetrenuje umiejętność koordynacji ręka – oko w trakcie fascynujących zabaw polegających na obserwowaniu własnych paluszków i wkładaniu ich do buzi. Możesz wówczas nakładać na jego nadgarstki specjalne bransoletki-zabawki wydające dźwięki. Dobrym treningiem dla wzroku niemowlaka jest też noszenie w chuście. Wówczas dziecko ma wygodną pozycję do obserwowania świata. W trakcie wędrówki uczy się koncentrować wzrok na punktach bliższych i dalszych. Gdy jest na plecach rodzica, patrzy w kierunku ruchu, co rozwija umiejętności, jakie przydadzą mu się, gdy zacznie chodzić. Poza tym w trakcie takiej aktywnej obserwacji świata maluch uczy się łączyć obraz z dźwiękiem.
>> Dlaczego kangurowanie wcześniaka jest tak ważne w rozwoju dziecka?
Dieta ważna w rozwoju wzroku niemowlaka
Rozwój wzroku dziecka przebiega dynamicznie, a efekty są spektakularne. Przez pierwszych osiem miesięcy życia ostrość widzenia poprawia się aż ośmiokrotnie. Nadal jednak daleko jej do ideału, który osiągnie mniej więcej w 6 roku życia. Niemały wpływ odgrywa dieta dziecka. Wiele badań naukowych wykazało, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, a szczególnie jeden z nich – kwas DHA, są niezbędne dla prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego oraz siatkówki oka. To dzięki nim dziecko ma lepszy wzrok i lepiej rozpoznaje kształty oraz kolory. Znajdują się one w mleku mamy, a ich ilość zależy od diety karmiącej matki (powinna zawierać m.in. tłuste ryby morskie). Jeśli karmisz malucha mieszanką mleczną, wybierz taką, w której składzie jest kwas tłuszczowy DHA.
>> Składniki odżywcze wspierające rozwój mózgu niemowlaka
Rozwój wzroku niemowlaka: przytłumione kolory
Urządzając pokój niemowlaka, zwróć uwagę na światło. Oczy maleństwa są wrażliwe na zbyt dużą jego ilość, dlatego w lampach powinny być żarówki o maksymalnej mocy 60 W. Pamiętaj również, by kolory, w jakich urządzisz pokój dziecka, były jasne, pastelowe, delikatne. Takie, które nie podrażniają delikatnych oczu dziecka, a jednocześnie działają na nie uspokajająco.
Wzrok niemowlaka: ciekawostki
- Wzrok noworodka jest 30 razy słabszy od wzroku dorosłego.
- Niemowlak jest krótkowidzem i najlepiej widzi przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm, czyli takiej, w jakiej znajduje się twarz mamy w trakcie karmienia.
- W wieku 6 miesięcy dziecko odróżnia twarze osób bliskich od nieznajomych. Dlatego na widok obcego może zareagować płaczem.