Cesarskie cięcie – powikłania po cesarce

2012-11-06 12:45

Poród przez cesarskie cięcie jest inny niż poród drogą naturalną. Zastanawiasz się jak będzie wyglądał połóg po cesarce? Zobacz co będzie się z tobą działo zaraz po zabiegu i jakie mogą być powikłania po cesarce, szczególnie po narkozie, np. kłopoty z wypróżnieniem.

Cesarskie cięcie

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Cesarskie cięcie to operacja, wiążąca się z możliwymi powikłaniami.

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie - co się dzieje zaraz po zabiegu
  2. Cesarskie cięcie - kiedy można wstać po zabiegu
  3. Cesarskie cięcie - powikłania, bóle głowy
  4. Cesarskie cięcie - połóg i korzystanie z toalety
  5. Cesarkie cięcie - jak się umyć po zabiegu
  6. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
  7. Cesarskie cięcie - narkoza i powikłania

Cesarskie cięcie - co się dzieje zaraz po zabiegu

Zaraz po zabiegu zostaniesz przewieziona na salę pooperacyjną i prawdopodobnie pozostaniesz tam kilkanaście godzin. To miejsce intensywnej opieki medycznej (jedna pielęgniarka na dwie pacjentki, systematyczna kontrola ciśnienia i ewentualnie innych parametrów, częste wizyty lekarza itp.). Pobyt może się więc skrócić, jeśli jesteś w dobrej formie, a danego dnia odbywają się zabiegi nieplanowane i kobiety, które przeszły operację później, bardziej potrzebują stałego nadzoru. Wówczas zostaniesz przewieziona na normalną salę na oddziale położniczym, jednak nadal pielęgniarki i położne zajmą się tobą staranniej. Umyją cię i zmienią podkłady, w razie potrzeby zwilżą usta i zadbają o to, byś nie odczuwała bólu rany. Będziesz dostawała leki przeciwbólowe (bardzo silne, a zarazem maksymalnie bezpieczne) domięśniowo, dożylnie lub do cewnika założonego do znieczulenia zewnątrzoponowego. Mniej więcej po upływie doby wystarczą ci już czopki przeciwbólowe. Zgłaszaj pielęgniarce wszystkie dolegliwości – nie można dopuścić, by ból się rozhulał, bo wtedy rzeczywiście może być problem, by go opanować. Jeśli poczujesz przenikliwe zimno lub drżenie ciała (efekt osłabienia bądź wychłodzenia organizmu – cesarka, wbrew pozorom, to także duży wysiłek), poproś o koc. Zazwyczaj to wystarczy, by zwalczyć tę dolegliwość.

>>Dowiedz się również, jak długo goi się blizna po cesarskim cięciu>>

Cesarskie cięcie - kiedy można wstać po zabiegu

Po narkozie (jeśli tylko pozwoli na to twoje zdrowie) możesz stanąć na nogi już kilka godzin po zabiegu, po znieczuleniu przewodowym – jeśli anestezjolog nie zaleci inaczej – zwykle już po kilkunastu. Przez ten czas nie leż jednak niczym kłoda. Gdy tylko poczujesz, że odzyskujesz władzę w nogach, postaraj się ruszać stopami. Kręć nimi kółka w różnych kierunkach – to uruchomi krążenie i pomoże zapobiec zatorom naczyniowym. Kiedy przyjdzie na to czas, opiekująca się tobą położna pomoże ci usiąść. Po odczekaniu dłuższej chwili, dzięki jej wsparciu, wstaniesz. Nie rób tego sama, bo może ci się zakręcić w głowie, a to grozi upadkiem. Pierwsze kroki bywają bolesne, ale dolegliwości miną szybciej, niż myślisz.

Cesarskie cięcie - powikłania, bóle głowy

Tak zwany zespół popunkcyjny nie jest związany z samym cesarskim cięciem, a ze znieczuleniem przewodowym. Występuje jednak jedynie u kilku procent kobiet i może się utrzymywać (z malejącym natężeniem) do dwóch tygodni. Konieczne jest wtedy przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż ból głowy utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną tej dolegliwości, jest to najprawdopodobniej spadek ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego spowodowany jego wyciekiem przez otwór po wkłuciu. Część anestezjologów zaleca profilaktycznie, by po znieczuleniu pozostać w pozycji leżącej (bez unoszenia głowy) przez pełne 24 godziny, aby uniknąć takich problemów. Inni jednak twierdzą, że nie przynosi to oczekiwanych efektów.

Cesarskie cięcie - połóg i korzystanie z toalety

Powinnaś samodzielnie oddać mocz w jak najkrótszym czasie od wyjęcia cewnika z cewki moczowej, który po zabiegu opróżniał twój pęcherz (położna usunie cewnik szybko i bezboleśnie przed pierwszą próbą wstania). Niektóre kobiety mają problem z siusianiem po cięciu, ale szum wody z kranu zwykle go rozwiązuje. Zatem prysznic to także doskonała okazja do zrobienia pierwszego siusiu. Czasem pojawiają się kłopoty z wypróżnieniem – będą tym mniejsze, im szybciej spróbujesz spacerować, bo pozycja pionowa sprzyja regulacji pracy jelit. Gdy będziesz mogła już normalnie jeść (zwykle w trzeciej dobie), uzupełnij dietę w suszone śliwki. Zawierają one dużo błonnika i zapobiegają zaparciom. Jeśli jednak sprawa będzie się przedłużać, otrzymasz czopek przeczyszczający. Przy dolegliwościach od nagromadzonych gazów i uczuciu przelewania się w brzuchu ulgę przynosi częsta zmiana pozycji i kołysanie się w bujanym fotelu.

>>Przeczytaj również, jak wyglądają pierwsze dni po cesarskim cięciu>>

Cesarkie cięcie - jak się umyć po zabiegu

Gdy tylko staniesz na nogi, możesz wziąć prysznic. Staraj się nie moczyć opatrunku na ranie, natomiast reszta ciała aż się prosi o solidne umycie. Po zdjęciu opatrunku (zwykle w drugiej dobie), miejsce cięcia możesz myć bez obaw. Wybierz jednak łagodne kosmetyki hipoalergiczne, bezpieczne dla dzidziusia. Kiedy jesteście blisko, intensywny zapach i niektóre składniki normalnych mydeł mogą go drażnić. W wielu szpitalach w kabinie prysznicowej zamontowany jest dzwonek alarmowy. Nie wahaj się go użyć, jeśli poczujesz się słabo. Możesz także wykorzystać specjalny taboret i umyć się na siedząco. Jeśli brakuje takich „luksusów”, lepiej myć się przy otwartych drzwiach od łazienki, gdy w sali jest ktoś jeszcze.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie - narkoza i powikłania

Czasem po narkozie może boleć gardło. To nie jest jednak skutek cesarki, tylko narkozy. Podczas znieczulenia ogólnego (narkozy) stosuje się intubację (specjalna rurka zostaje umieszczona w krtani), by umożliwić ci oddychanie. W płucach zalega wydzielina, więc będziesz też pokasływać. Nie powstrzymuj kaszlu, by uniknąć bólu rany. Pozbycie się zalegającej wydzieliny jest konieczne, jeśli chcesz uniknąć infekcji dróg oddechowych. Pamiętaj, że bardziej komfortowe jest odchrząkiwanie na wydechu. Jak po każdej narkozie, niezależnie od tego, do jakiego zabiegu jest stosowana, może również boleć cię głowa, czasem pojawiają się wymioty. Dopadnie cię też ogólne wyczerpanie organizmu. Jednak szybko zapomnisz o zmęczeniu, gdy zobaczysz upragnione maleństwo.