Spis treści
- Cera po porodzie: najczęstsze problemy i ich zwalczanie
- Cera po porodzie: przebarwienia
- Cera po porodzie: trądzik
- Cera po porodzie: ziemista cera
Piękne włosy, niełamiące się paznokcie i promienista cera - tym zazwyczaj mogą się pochwalić przyszłe mamy. Wszystko dzięki działaniu hormonów - zwiększonemu poziomowi estrogenów w organizmie kobiety w ciąży. Po porodzie wracają one, i to dość gwałtownie, do swojej przedciążowej ilości, dlatego u młodych matek mogą się pojawić problemy ze skórą. Jednym z nich jest cera po porodzie - i choć jej stan powinien ustabilizować się po kilku miesiącach od rozwiązania, warto wiedzieć, co może nas czekać i jak sobie z tym radzić. Zapoznajcie się więc z najważniejszymi wiadomościami, dotyczącymi cery po porodzie.
Czytaj:
Maseczki z glinki - jak je stosować?
Nawilżenie cery na wiosnę: 9 kosmetyków, które pomogą ci zadbać o skórę
Cera po porodzie: najczęstsze problemy i ich zwalczanie
Przede wszystkim, cera po porodzie wyróżnia się większą delikatnością niż podczas trwania ciąży, staje się też bardziej cienka. Co więcej, kobiety, które przed zajściem w ciążę miały cerę tłustą, teraz mogą zacząć się uskarżać na jej suchość i odwrotnie - panie o cerze do tej pory suchej nagle zaczynają mieć kłopoty z trądzikiem.
Cera po porodzie: przebarwienia
Już w czasie ciąży u przyszłych mam nierzadko pojawiają się przebarwienia - i tutaj "winowajcą" są zmiany hormonalne. Powinny one samoistnie ustąpić po porodzie, jednak może się to stać dopiero po kilku miesiącach. Jak radzić sobie z nimi wcześniej? Warto kupić specjalne, dostępne w aptece, kremy, które powinny poradzić sobie z przebarwieniami. Należy też unikać słońca, ponieważ przebarwienia pojawiają się również na skutek niekorzystnego działania promieni UV. Jeśli wybieramy się na wakacje - koniecznie z kremem z filtrem. Jakie składniki powinny zawierać produkty, mające poradzić sobie z problemem cery po porodzie, jakim są przebarwienia? Witaminę C, hydrochinion w stężeniu od 1 do 4 procent, kwas azelainowy, glikolowy, owocowy oraz pochodne witaminy A. Warto również skorzystać z peelingów, przeznaczonych specjalnie do wybielania przebarwień. Są one bezpieczne i sprawdzą się przy każdym typie cery. Peelingi najlepiej stosować raz w tygodniu. Pamiętaj również, że jeśli walczysz z przebarwieniami po porodzie, musisz zrezygnować z solarium.
Sprawdź też: Plamy na skórze w ciąży: skąd się biorą?
Charakterystycznym rodzajem przebarwienia jest ostuda, czyli jasno- bądź ciemnobrązowe plamy, pojawiające się na twarzy kobiety w ciąży. Najczęściej zauważyć je można na czole, policzkach i wokół ust. Ostuda powinna samoczynnie zniknąć z cery po porodzie.
Czytaj: Wiosenny makijaż - jaki będzie najlepiej pasował do młodej mamy?
Cera po porodzie: trądzik
Oprócz przebarwień, na cerze po porodzie może się też pojawić trądzik. Młoda mama może z nim walczyć tak, jak i wszystkie inne kobiety: stosując dostępne w aptekach kosmetyki. Najlepiej, zwłaszcza w okresie karmienia piersią, skonsultować się w tej sprawie z dermatologiem, który wskaże odpowiednie preparaty. Warto pamiętać, by właśnie w czasie karmienia nie stosować żadnych środków doustnych.
Sprawdź też: Wypadanie włosów po ciąży
W walce z trądzikiem pomogą również domowe sposoby. Przede wszystkim odpowiednia dieta: produkty zawierające witaminy A, D i E oraz witaminy z grupy D. Świetnie sprawdzą się ryby, orzechy, marchewka, morela, dynia, tran, soja, słonecznik. Młoda mama może również przygotować sobie specjalną maseczkę z ziemniaka. Jak to zrobić? Wystarczy ugotować jeden duży ziemniak, rozgnieść go, a następnie dodać łyżeczkę soku cytrynowego, pół łyżeczki oliwy z oliwek i gotowe! Z taką maseczką należy posiedzieć 15-20 minut, a sam zabieg powtarzać raz w tygodniu.
Cera po porodzie: ziemista cera
Młode mamy borykają się również z problemem ziemistej cery. Ten kłopot jest spowodowany przede wszystkim ciągłym zmęczeniem i niewyspaniem, jak również niedostateczną dawką świeżego powietrza. I w tym przypadku sprawdzą się preparaty, zwłaszcza toniki, zawierające kwasy: glikolowy, owocowy, azelainowy - ich zadaniem będzie złuszczenie skóry. Warto też pamiętać o stosowaniu peelingów oraz dostarczaniu cerze po porodzie odpowiedniej ilości wody. W tym przypadku z pomocą przybędą kremy nawilżające, zawierające witaminę B5, C i E.