Spis treści
- Ślub w plenerze a obowiązujące prawo
- Ślub w plenerze – czy również kościelny?
- Ślub w plenerze – koszty i opłaty
- Ślub w plenerze – a co z weselem?
- Ile trzeba mieć, żeby wyprawić tanie wesele?
- Ślub w plenerze – jak go zorganizować?
Jak niemal każdy nowy trend, pomysł na organizowanie ślubów w plenerze przyszedł do nas z zagranicy. W Stanach Zjednoczonych to bardzo popularna praktyka, a sam motyw ślubu w plenerze często wykorzystywany jest w amerykańskich filmach. Ponieważ ślub na łonie natury wydaje się bardziej niezwykły i piękniejszy niż ceremonia w urzędzie stanu cywilnego, chętnych par, które chcą wziąć ślub w plenerze w Polsce z roku na rok przybywa.
Ślub w plenerze a obowiązujące prawo
Choć polskie prawo od dawna dopuszczało możliwość zawierania związków małżeńskich poza urzędem stanu cywilnego, sytuacje, gdy stosowano ten zapis były bardzo wyjątkowe np. gdy jeden z małżonków był ciężko chory i ceremonię trzeba było przenieść do szpitala.
Dopiero od 2015 roku zliberalizowano przepisy z roku 1986 i od tej pory zawierania związków małżeńskich w plenerze jest łatwiejsze i dostępne niemal dla każdego. Restrykcyjne zasady zostały złagodzone.
Najważniejszym warunkiem jest wybór na ślub takiego miejsca, które nie zakłóca powagi i dostojności ceremonii oraz gwarantuje bezpieczeństwo jego uczestnikom. Ślub podczas skoku ze spadochronem czy też w trakcie nurkowania wciąż zatem pozostaje w sferze marzeń. Ale ceremonia na plaży czy w parku – to już realne okoliczności wejścia w związek małżeński w Polsce.
Zobacz:
Życzenia ślubne - najlepsze gotowe życzenia ślubne
Życzenia ślubne śmieszne i krótkie - propozycje
Ślub w plenerze – czy również kościelny?
W przypadku ślubu kościelnego sytuacja jest o wiele trudniejsza. Kościół sprzeciwia się udzielaniu sakramentu małżeństwa w miejscach niewyświęconych. Zdarzają się pojedyncze przypadki udzielania ślubu małżonkom poza kościołem, ale zwykle towarzyszą temu wyjątkowe okoliczności.
Kodeks prawa kanonicznego wyraźnie mówi, że małżeństwa powinny być zawierane w parafii jednego z małżonków, a za zgodą proboszcza można przyjąć sakrament w innej parafii lub innym odpowiednim do tego miejscu (w domyśle miejscu wyświęconym).
Uzyskanie zgody na ślub kościelny w plenerze jest bardzo trudne i wymaga pisania podania do władz kościelnych wraz z uzasadnieniem, dlaczego ślub miałby odbyć się poza świętym miejscem. Na rozpatrzenie takiej prośby można czekać nawet rok, a i tak szanse, że zostanie pozytywnie rozpatrzona, są nikłe.
Ślub w plenerze – koszty i opłaty
Według ustawy dotyczącej zawierania małżeństw w plenerze, opłata jakiej może zażądać urząd stanu cywilnego, nie powinna przekraczać połowy kwoty przeciętnego wynagrodzenia. W praktyce jest to zwykle to kwota 1000 złotych. Dlaczego tak dużo?
Organizacja ślubu w plenerze rodzi pewne koszty, m. in.: dojazd urzędnika na miejsce ceremonii, insygnia, strój urzędnika, taca na obrączki, wynagrodzenie dla pracownika USC. To wszystko jest niezbędne do zapewnienia należytego przebiegu uroczystości, za to więc trzeba zapłacić.
Zobacz:
Zaproszenia ślubne - 5 wzorów do pobrania
Wierszyki i cytaty na zaproszenia ślubne
Rocznice ślubu. Co oznaczają nazwy rocznic ślubu?
Ślub w plenerze – a co z weselem?
Decydując się na ślub w plenerze, warto pomyśleć o zorganizowaniu wesela również w okolicznościach przyrody. To znacząco ułatwi organizację uroczystości, a i będzie dużym udogodnieniem dla zaproszonych gości.
Biorąc np. ślub w parku lub w ogrodzie, można zaplanować zrobienie wesela pod chmurką. By zabezpieczyć się przed kapryśną aurą, można wynająć weselny namiot z pełnym wyposażeniem i zamówić catering.
Wybierając miejsce na ślub w plenerze, można też sugerować się bliskością sali weselnej. Niektóre restauracje czy hotele mają piękne ogrody, przygotowane na plenerowe uroczystości. Robiąc ślub i wesele w jednym miejscu, przy okazji oszczędzamy.
Ile trzeba mieć, żeby wyprawić tanie wesele?
Ślub w plenerze – jak go zorganizować?
Decyzję o ślubie w plenerze należy podjąć jeszcze zanim na dobre rozpoczną się przygotowania do tego wielkiego dnia. W przypadku ślubu kościelnego, należy liczyć się z odmową a wniosek złożyć nawet rok przed uplanowaną uroczystością.
W sytuacji, gdy zależy nam na ślubie cywilnym w plenerze, wniosek o zgodę na taki ślub należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego w okręgu właściwym dla miejsca pleneru. Zanim jednak wskażemy takie miejsce należy się upewnić, że jego zarządca lub właściciel wyrażają na to zgodę. Jeśli uzyskamy pozytywne rozpatrzenie naszych próśb, należy zabrać się za przygotowania uroczystości od strony technicznej.
Ślub pod chmurką może nie wypalić ze względu na pogodę, dlatego warto mieć alternatywę w postaci specjalnego zadaszenia. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w pełnej obsłudze ślubów plenerowych i warto powierzyć im to zadanie.
Na rynku możemy znaleźć również tzw. plannerów ślubnych, którzy zajmują się organizacją ślubów i wesel – począwszy od wyboru właściwego miejsca na ślub, przez załatwianie formalności, aż po stworzenie pełnego programu uroczystości. Za te usługi trzeba jednak dodatkowo zapłacić.