Zabawki sensoryczne wspomagają rozwój dzieci i stymulują ich zmysły. Wzrok, słuch czy dotyk biorą ogromny udział w procesie uczenia się. Odbierane przez zmysły bodźce docierają do ośrodkowego układu nerwowego niosąc informacje o otaczającym świecie, pozwalają poznawać go i uczyć właściwego reagowania na cechy i wymagania środowiska.
Zabawki sensoryczne mają na celu stymulowanie zmysłów dziecka, co wpływa na rozwój różnych funkcji motorycznych czy poznawczych. Warto więc kupować je dziecku, aby wspierać naukę jego umiejętności.
Spis treści:
- Zabawki sensoryczne – jak wpływają na rozwój?
- Zabawki sensoryczne – jakie wybrać dla dziecka?
- Zobacz nasze propozycje zabawek sensorycznych
- Zabawki sensoryczne – zakupić czy zrobić samodzielnie?
Zabawki sensoryczne – jak wpływają na rozwój?
Zabawki sensoryczne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, przede wszystkim dlatego, że coraz więcej mówi się o istocie rozwoju i stymulacji zmysłów u małych dzieci. Na rynku możemy spotkać wiele różnorodnych propozycji zabawek sensorycznych.
Wśród zabawek sensorycznych wyróżniamy takie, które przeznaczone do stymulacji zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, ale wiele z nich jest polisensoryczna i ma na celu integrację kilku zmysłów:
- Zabawki stymulujące zmysł dotyku i czucia głębokiego to przede wszystkim wszelkiego rodzaju gryzaki, piłeczki sensoryczne (o różnym kształcie, wielkości i fakturze), gniotki, masy plastyczne (plastelina, ciastolina), piasek kinetyczny, książeczki sensoryczne stworzone z różnorodnych materiałów, gąbki, ścieżki sensoryczne, maty sensoryczne, tablice manipulacyjne.
- Zabawki sensoryczne stymulujące zmysł wzroku to głównie książeczki kontrastowe, przestrzenne, kolorowe z dodatkiem różnych materiałów, zabawki wykonane z kolorowych i wzorzystych faktur, maty edukacyjne, kalejdoskopy, puzzle, układanki.
- Zabawki sensoryczne do rozwijania zmysłu słuchu to wszelkiego rodzaju grzechotki, instrumenty (np. cymbałki, bębenki, dzwonki), książeczki dźwiękowe, zabawki z drobnymi elementami dźwiękowymi.
- Zabawki sensoryczne rozwijające zmysł równowagi – są to koniki na biegunach, huśtawki, rowery (dla małych dzieci biegowy), karuzela, hulajnoga.
Czytaj: Zmysły niemowlaka: jak wspierać rozwój dziecka?
Zaburzenia integracji sensorycznej: co warto wiedzieć?
Zabawki sensoryczne – jakie wybrać dla dziecka?
Przy wyborze zabawki dla dziecka powinniśmy się kierować przede wszystkim jego wiekiem i możliwościami. Większość zabawek na półkach sklepowych znajduje się na specjalnych strefach według wieku rozwojowego. W przypadku niemowląt świetnie sprawdzą się książeczki kontrastowe, maty sensoryczne, piłki sensoryczne, gryzaki czy grzechotki.
Zabawki sensoryczne dla roczniaka
Roczne dziecko jest ciekawe świata i chętnie eksploruje nowe obszary. To dobry moment na to, by kupić dziecku piłki sensoryczne, klocki z różnymi fakturami czy wypustkami, książeczki czy maty sensoryczne. Dzięki różnym materiałom, wypukłym lub szeleszczącym elementom dziecko rozwija zmysły.
Zabawki sensoryczne dla 2-latka
Dwulatek ma większe zdolności motoryczne, dlatego takiemu dziecku można kupić bardziej złożone zabawki. Dobrym pomysłem są takie przedmioty, które można rozkręcać i skręcać, wszelkiego rodzaju zestawy kreatywne, farby do malowania palcami i ciastoliny.
Zabawki sensoryczne dla 3-latka
Starszym dzieciom możemy zapewnić puzzle kilkunastoelementowe, stworzyć ścieżki sensoryczne lub tablice manipulacyjne, zaopatrzyć kącik zabawek w instrumenty, a także wszelkiego rodzaju masy plastyczne, które będą wspomagały rozwój dotyku, a także sprawność motoryki małej.
Oczywiście warto zastanowić się także nad funkcjonalnością tych zabawek – jeżeli chcemy wspomagać z pewnych przyczyn właśnie zmysł dotyku, wybierajmy takie zabawki, których zastosowanie będzie rozwiało właśnie tę sferę.
Niekorzystne będą dla dzieci we wczesnym dzieciństwie zabawki, które stymulują jednocześnie w dość intensywny sposób kilka zmysłów na raz – wydają nadmierne dźwięki, zmieniają kolory, świecą czy poruszają się. Nadmiar bodźców może wpływać niekorzystnie na samopoczucie dziecka.
Zadbajmy także o bezpieczeństwo malucha. Warto sprawdzić z jakich materiałów wykonane są zabawki, jaka jest ich jakość i czy posiadają atesty. Szczególnie w przypadku małych dzieci, które mają tendencję do wkładania zabawek do jamy ustnej. Niektóre materiały mogą także wywoływać reakcje alergiczne, dlatego tak ważny jest certyfikat i jakość wykonania.
Czytaj: Zabawki interaktywne: jakie zabawki edukacyjne warto kupić dzieciom? [TOP 10 zabawek]
Kalendarz rozwoju dziecka - śledź ważne etapy rozwoju twojego dziecka
Zobacz nasze propozycje zabawek sensorycznych
Zabawki sensoryczne – zakupić czy zrobić samodzielnie?
Niewątpliwie zabawki sensoryczne są wartościowe pod względem edukacyjnym, a także są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Na rynku odnajdziemy mnóstwo ciekawych, kolorowych i pomysłowych produktów.
Natomiast wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Na stronach i blogach internetowych odnaleźć można wiele inspiracji do stworzenia własnej, funkcjonalnej zabawki sensorycznej.
Czytaj: Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka
Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2020