Puszczanie latawców – przynajmniej dla nas, kiedy byliśmy mali – było jedną z najlepszych metod spędzania wolnego czasu i zabawą, która pochłaniała na wiele godzin. Tym bardziej jeżeli samą zabawę poza domem, poprzedzimy wspólnym zbudowaniem naszego latawca. Skonstruowanie modelu, który opisujemy poniżej, nie jest trudne, dlatego z małą pomocą dorosłego poradzi sobie z nią każde dziecko.
Spis treści
- Co będzie nam potrzebne do zrobienia latawca?
- Krok 1: budowa szkieletu latawca
- Krok 2: poszycie domowego latawca
- Krok 3: uprząż i elementy dodatkowe
Co będzie nam potrzebne do zrobienia latawca?
Zanim przystąpisz do pracy przygotuj:
- 2 proste, najlepiej drewniane listwy,
- taśmę mierniczą lub długą linijkę,
- pilnik,
- nożyczki,
- sznurek do konstrukcji latawca,
- klej termiczny do pistolu lub taśmę klejącą,
- duży arkusz bibuły lub papieru,
- nożyczki,
- miękki ołówek,
- flamastry lub farbki, jeżeli używasz papieru,
- dodatkowe elementy do przystrojenia np. tasiemka itp.
Zobacz także:
Masa plastyczna: jak zrobić? [5 przepisów]
Jak zrobić masę solną? Prosty przepis krok po kroku
Krok 1: budowa szkieletu latawca
- Obydwie listewki połóż obok siebie i utnij tak aby jedna była od drugiej krótsza o 1/3 długości. Dla przykładu będziemy się posługiwać wymiarami 60 cm dla dłuższej i 40 cm dla krótszej listewki.
- Na obydwu końcach przy użyciu pilnika, przygotuj wgłębienia, przez które za chwilę zostanie poprowadzony sznurek, który współtworzy szkielet naszego latawca.
- Wyznacz dokładnie środek krótszej z litewek i połącz dwie listwy tak, że wyznaczony środek, będzie znajdować się dokładnie w 1/3 długości dłuższej tj. w naszym przypadku 20 cm od końca listwy. Listwy muszą zostać połączone ze sobą pod kątem 90 stopni, tworząc tym samym kształt krzyża. Jeżeli nam się nie uda, nasz latawiec może mieć problemy z lataniem. Do połączenia drewnianych elementów polecamy użycie kleju w pistolecie, a chwilę po jego aplikacji, ten fragment konstrukcji można jeszcze wzmocnić sznurkiem. Odczekaj aż klej mocno stężeje, a połączenie będzie stabilne.
- Poprzez uprzednio przygotowane wgłębienia przeciągnij sznurek, zamykając tym samym stelaż naszego latawca. Należy pamiętać, że musi być on mocno naprężony, jednak nie na tyle, żeby wygiąć listewki.
Polecamy:
Zabawki DIY - pomysły na zabawki z recyklingu
Jak zrobić drzewo genealogiczne [PORADNIK]
Krok 2: poszycie domowego latawca
- Papier lub bibuła, z której zamierzamy zrobimy poszycie latawca, ozdabiamy teraz według własnego pomysłu. Możemy namalować lub nakleić na nim wzory. Przygotowane dzieło pozostawiamy do wyschnięcia.
- Przygotowany stelaż latawca połóż na dobrze wyschniętym i odwróconym poszyciu. Teraz przy pomocy miękkiego ołówka, odrysuj proszę kształt latawca po linii sznurka. Następnie używając linijki od powstałej przez odrysowywanie linii, zachowaj kilku centymetrowy odstęp. W naszym przypadku niech to będzie 3 cm od pierwotnej krawędzi latawca. Zapas ten będzie potrzebny, żeby dokładnie przytwierdzić poszycie naszego latawca do szkieletu. Wytnij przygotowany kształt, a resztę bibuły odłóż do kolejnego etapu.
- Na każdym z rogów latawca umieść porcję kleju w pistolecie. Następnie odwróć szkielet, i przyłóż punkty z klejem do przygotowanego obrysu zachowując 3 centymetrowy odstęp od krawędzi. Poczekaj aż klej dobrze stężeje.
- Przygotowany wcześniej zapas, zagnij teraz za sznurek i przylej taśmą klejącą do bibuły oraz gorącym klejem tam gdzie będzie dotykać drewnianej konstrukcji.
Krok 3: uprząż i elementy dodatkowe
- W każdym z rogów latawca należy przytwierdzić sznurek o długości odpowiadającej długości dłuższej z listewek, w naszym przypadku 60 cm. Następnie należy podnieść latawiec – zdobieniem do góry, stelażem do dołu i połączyć ze sobą wszystkie sznurki tak aby wszystkie ze sznurków były tej samej długości i znajdowały się dokładnie pod skrzyżowaniem litewek ze szkieletu. Należy je związać a nadmiar sznurka uciąć.
- Następnie na rolce po papierze toaletowym przyklej gorącym klejem koniec sznurka i nawiń kilka metrów na rolkę. Drugi koniec sznurka połącz z przygotowaną uprzężą. W rurkę włóż np. ołówek i domowy kołowrotek gotowy.
- Na sam koniec przygotuj ogon latawca z wyciętych z pozostałej bibuły pasków. Ponieważ nie jest to element obligatoryjny, dlatego piszemy o nim pod koniec. Bez nich latawce mogą latać, ale w przypadku płaskich, domowych latawców ogon jest bardzo pomocny i utrudnia wirowanie i kołysanie. Powoduje jednak, że latawiec jest cięższy, co oznacza, że wolniej będzie się wznosił i niżej latał.
Po tym wszystkim nie zostaje nic innego, jak zabawa!