Powiększona macica: co oznacza za duża macica?

2018-08-03 15:41

Powiększoną macicę może stwierdzić tylko lekarz ginekolog podczas badania. Powiększona macica pojawia się w czasie ciąży, ale ten objaw może mieć również inne przyczyny. Co oznacza za duża macica?

Powiększona macica

i

Autor: thinkstockphotos.com Przyczyną powiększonej macicy mogą być mięśniaki.

Spis treści

  1. Powiększona macica, gdy nie jesteś w ciąży: mięśniaki macicy
  2. Powiększona macica, gdy nie jesteś w ciąży: adenomioza

Powiększona macica może być jednym z pierwszych objawów ciąży, zauważalnych podczas badania przez ginekologa. Podczas ciąży narząd ten, o wadze 50 g i wielkości niedużej gruszki rośnie, osiągając wagę 1 kg. Zwiększa się także pojemność macicy – z kilku ml aż do 5 l. Rośnie masa mięśniowa macicy oraz tkanka łączna.

Proces ten rozpoczyna się już pod koniec pierwszego miesiąca ciąży. Możesz zauważyć powiększenie macicy po częstotliwości korzystania z toalety – rosnąca macica uciska pęcherz moczowy. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym macica bardziej się powiększa.

Czytaj także:

Jak zbudowana jest macica? Najczęstsze choroby

Mięśniaki macicy zmniejszają szansę na ciążę?

Powiększona macica, gdy nie jesteś w ciąży: mięśniaki macicy

W przypadku, gdy kobieta nie jest w ciąży, powiększenie macicy jest najczęściej związane z mięśniakami (inaczej włókniakami) macicy. Są to łagodne (niezłośliwe) guzy macicy rozwijające się u kobiet w okresie rozrodczym. Mięśniaki tworzą się poprzez namnażanie się komórek mięśniowych w macicy.

Dokładna przyczyna tworzenia się mięśniaków nie jest znana, ale przypuszcza się, że mają one związek z poziomem estrogenów lub wrażliwością organizmu na nie. Mięśniaki wykrywane są podczas badania USG. Jeśli guzy są duże lub rosną, zaleca się ich usunięcie.

Inne objawy mięśniaków macicy, które mogą (ale nie muszą) wystąpić:

  • obfite i wydłużone miesiączki
  • krwawienia między miesiączkami
  • ból i ciężkość w podbrzuszu
  • bolesne stosunki
  • ból w krzyżu
  • powiększenie obwodu brzucha
  • częstsze oddawanie moczu spowodowane uciskiem powiększonej macicy na pęcherz moczowy
  • zaparcia

Czytaj także: Polipy macicy: rodzaje i leczenie

Powiększona macica, gdy nie jesteś w ciąży: adenomioza

Inną przyczyną powiększonej macicy może być adenomioza, choroba polegająca na tworzeniu się w macicy guzków i torbieli z błony śluzowej macicy (endometrium). Jeśli zmiany pojawiają się również na innych narządach, mamy do czynienia z endometriozą. Chorobę można wykryć podczas rezonansu magnetycznego oraz biopsji.