Bilans czterolatka – na czym polega badanie bilansowe czteroletniego dziecka?

2013-04-15 13:45

Bilans czterolatka to okazja, by sprawdzić, czy nasza pociecha prawidłowo się rozwija i porównać tempo jej rozwoju w stosunku do rówieśników. Bilans czterolatka przeprowadza się po ukończeniu przez dziecko czwartego roku życia.

bilans czterolatka na czym polega badanie bilansowe czteroletniego dziecka

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Bilans czterolatka – zakres badania bilansowego
  2. Bilans zdrowia dziecka

Bilans czterolatka to ważne badanie, które pozwoli ocenić stan zdrowia oraz stopień rozwoju fizycznego, psychoruchowego i społecznego twojego dziecka. Ponadto podczas tego badania bilansowego dowiesz się, czy w ciągu dwóch lat od poprzedniego bilansu u dziecka nie pojawiły się jakieś nieprawidłowości, wady postawy i – jeśli się pojawiły – zaplanować ewentualne leczenie lub korekcję.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - jak rozwija się dziecko w poszczególnych etapach życia?

Termin bilansu czterolatka najlepiej jest ustalić tuż po czwartych urodzinach dziecka – warto wtedy zadzwonić do przychodni i zarezerwować dzień oraz godzinę. Zgodnie z wytycznymi bilans czterolatka powinien być wykonany po ukończeniu przez dziecko 48. miesiąca życia, a przed 52. By nie zapominać o obowiązkowych badaniach bilansowych, warto prowadzić interaktywną książeczkę zdrowia dziecka.

Bilans czterolatka przeprowadza się w obecności rodziców lub opiekunów dziecka, którzy powinni zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, ewentualne karty leczenia szpitalnego i wyniki badań.

>> Sprawność ruchowa dziecka w wieku przedszkolnym

Bilans czterolatka – zakres badania bilansowego

Podczas bilansu czterolatka:

  • pediatra przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego pyta o sposób żywienia dziecka, przebyte choroby, urazy, zabiegi chirurgiczne i ewentualne alergie dziecka,
  • lekarz zdaje pytania dotyczące rozwoju psychoruchowego dziecka, m.in. czy sprawnie chodzi, biega, czy potrafi stanąć na jednej nodze, czy potrafi samo odpinać guziki, czy je samodzielnie, czy spontanicznie wypowiada zdania kilkuwyrazowe etc.,
  • dziecko jest ważone i mierzone, a wyniki tych pomiarów są nanoszone na siatki centylowe, dzięki którym lekarz ocenia, czy dziecko prawidłowo i harmonijnie się rozwija,
  • lekarz bada wzrok, w celu wykrycia zeza lub ewentualnych zaburzeń ostrości wzroku, a także sprawdza słuch dziecka,
  • pediatra sprawdza sposób poruszania dziecka, żeby wykluczyć ewentualne wady postawy i zniekształcenia kończyn, takie jak skolioza, koślawość kolan czy płaskostopie,
  • lekarz sprawdza, czy dziecko było szczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień,
  • dziecko ma mierzone ciśnienie krwi.

Dzieci, u których lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości w rozwoju psychofizycznym, lekarz wysyła na konsultacje do lekarzy specjalistów lub psychologa.

Bilans zdrowia dziecka

Czym jest bilans zdrowia dziecka? Jak często należy je wykonywać? Jakie badania musi przejść dziecko w ramach bilansu zdrowia? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dlaczego warto przestrzegać terminów i przychodzić z dzieckiem do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada pediatra.