Spis treści
- Zespół Kawasaki: groźne zapalenie tętnic
- Choroba Kawasaki - objawy
- Powiększenie węzłów chłonnych i zapalenie stawów przy chorobie Kawasaki
- Choroba Kawaski - powikłania
- Zespół Kawasaki - choroba trudna do wykrycia (diagnoza)
- Leczenie zespołu Kawasakiego
Choroba Kawasaki bywa nazywana również zespołem Kawasakiego oraz skórno–śluzówkowym-węzłowym zespołem węzłów chłonnych to choroba gorączkową wieku dziecięcego. Polega na zapalenie tętnic - głównie małych i średnich. W 80 procentach przypadków dotyka dzieci poniżej 5 roku życia - szczyt zachorowań przypada między 1. a 2. rokiem życia, do rzadkości należą pacjenci powyżej 8 roku życia i dorośli. Częściej chorują chłopcy. Dla 2 na 100 dzieci choroba okazuje się śmiertelna, a główną przyczyną zgonu jest zawał serca.
Choroba Kawasaki zdecydowanie częściej występuje u dzieci pochodzenia azjatyckiego (nawet do 100 przypadków na 100 000 dzieci!), w populacji polskiej występuje z częstością 10 razy mniejszą, częściej u chłopców oraz wiosną i jesienią. Choroba Kawasaki została nazwana na część japońskiego pediatry Tomisaku Kawasakiego, który opisał przypadki kliniczne w latach 60. XX wieku.
Zespół Kawasaki: groźne zapalenie tętnic
Nieleczona choroba prowadzi do problemów z układem sercowo-naczyniowym. Pojawiają się stany zapalne naczyń wieńcowych oraz tętniaki, które zagrażają przede wszystkim życiu chłopców poniżej 2. roku życia. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zmian w mięśniu sercowym, osierdziu i zastawkach serca. Do powyższych objawów dołączają się także schorzenia innych narządów: zapalenie stawów, wątroby, opon mózgowo-rdzeniowych, nieżyt żołądkowo-jelitowy.
Czytaj: Zapalenie mięśnia sercowego - poważne powikłanie po grypie
Choroba Kawasaki - objawy
Objawy choroby Kawasakiego obejmują gorączkę (39°–40°C), która trwa 5 dni lub dłużej i nie reaguje na leczenie antybiotykami, zapalenie spojówek (obustronne, nieropne, objawiające się zaczerwienieniem oka bez wysięku i bolesności), często z towarzyszącym światłowstrętem, zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, „język truskawkowy” – zaczerwienienie języka z przerostem brodawek, zapalenie gardła i nosa (zmiany na śluzówkach jamy ustnej i wargach – przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, przekrwienie, obrzęk, popękanie i suchość warg), powiększenie węzłów chłonnych - jednostronne powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych (najczęściej szyjnych), zmiany skórne (polimorficzna wysypka - od zmian obserwowanych w pokrzywce, do plamek i grudek charakterystycznych dla odry) na tułowiu i kończynach, zapalenie stawów oraz powikłania sercowo-naczyniowe, zmiany skórne na kończynach: rumień skóry dłoni i podeszew, obrzęk rąk i stóp, po 2-3 tygodniach masywne złuszczanie naskórka wokół paznokci. Do rozpoznania choroby wystarczy stwierdzenie gorączki trwającej ponad 5 dni i co najmniej 4 z wyżej wymienionych objawów.
Poza klasyczną, istnieje także atypowa postać choroby Kawasaki, którą powinno się podejrzewać u każdego dziecka do 5 roku życia, z gorączką niewiadomego pochodzenia trwającą ponad 5 dni.
Powiększenie węzłów chłonnych i zapalenie stawów przy chorobie Kawasaki
Powiększenie węzłów chłonnych dotyczy głównie węzłów na szyi, zazwyczaj po jednej stronie. Zapalenie stawów objawia się przede wszystkim bólem i obrzękiem stawów. Występuje u około 25 proc. chorych. Zazwyczaj zajmuje kilka dużych stawów.
Choroba Kawaski - powikłania
Powikłania sercowo-naczyniowe są związane z zapaleniem tętnic doprowadzających krew do mięśnia sercowego. Najczęstszym objawem jest przyspieszenie czynności serca, dużo większe, niż wynika to z gorączki. U części chorych występuje nieprawidłowe poszerzenie naczyń wieńcowych, co może prowadzić do zawału i innych komplikacji w mięśniu sercowym. U około 10 proc. chorych dochodzi do rozwoju tętniaków (patologicznych rozszerzeń) tętnic wieńcowych, co jest bardzo groźne.
Zobacz:
Zakrzepica w ciąży - objawy, leczenie, profilaktyka
Zespół Kawasaki - choroba trudna do wykrycia (diagnoza)
Choroba Kawasakiego występuje rzadko, a wiele jej objawów - gorączka, zapalenie gardła, bóle stawów, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka - jest niecharakterystycznych i może występować także w innych, dużo częstszych chorobach. Niemniej jednak, wymagana jest zawsze konsultacja lekarska, a dobry pediatra powinien wziąć po uwagę w różnicowaniu właśnie chorobę Kawasakiego. Należy ją różnicować z odrą, płonicą, mononukleozą zakaźną, zapaleniem naczyń związanym z IgA, gorączką reumatyczną, młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów, guzkowym zapaleniem tętnic zespołem Reitera oraz zespołem Stevensa-Johnsona oraz innymi częstszymi jednostkami chorobowymi. Nie ma jednak jednego specyficznego badania, które pozwoli potwierdzić chorobę Kawasakiego.
Leczenie zespołu Kawasakiego
Leczenie w ostrym okresie choroby obejmuje dożylne wlewy z dużych dawek ludzkich immunoglobulin oraz podawanie dożylnie kwasu acetylosalicylowego i steroidów oraz leczenie objawowe. Ponadto w celu obniżenia temperatury podaje się kortykosterydy. Jeśli występują powikłania choroby Kawasakiego, takie jak tętniaki, stosuje się dodatkowo odpowiednie leczenie specjalistyczne, najczęściej na oddziale kardiologicznym lub zabiegowym, przed zabiegiem wykonuje się badanie ECHO.
U większości chorych możliwe jest całkowite wyleczenie choroby Kawasakiego, choroba często ustępuje samoistnie (nawet bez leczenia), ale niektóre jej powikłania mogą prowadzić do trwałego pogorszenia stanu zdrowia. Głównie jest to właśnie zapalenie naczyń wieńcowych.
Zobacz także wideo: Choroby gardła u dzieci. Zapalenie gardła i wszelkie choroby górnych dróg oddechowych są bardzo popularne u dzieci. Co jednak tak naprawdę je wywołuje? Jakie objawy towarzyszą zapaleniu gardła i w jaki sposób skutecznie leczyć tę chorobę opowiada nasz ekspert Edyta Witkowska, otolaryngolog ze Szpitala Medicover.