Niedoczynność tarczycy u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie tarczycy u dzieci

2015-09-04 10:43

Chora tarczyca może zaburzyć rozwój dziecka. Niedoczynność tarczycy u dzieci może zahamować ich wzrost, opóźnić dojrzewanie płciowe, a niektórych przypadkach doprowadzić do upośledzenia umysłowego. Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy u dzieci, na czym polega jej leczenie i jakie są przyczyny tej choroby?

Choroby dziecięce

i

Autor: thinkstockphotos.com Choroby tarczycy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje. Dlatego trzeba je szybko rozpoznać.

Spis treści

  1. Przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci
  2. Objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy u dzieci
  3. Objawy nabytej niedoczynności tarczycy u dzieci
  4. Diagnoza niedoczynności tarczycy u dzieci
  5. Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Choroby tarczycy u dzieci to choroba wynikająca z niedoboru hormonów tarczycy w organizmie lub z oporności organizmu na działanie hormonów tego gruczołu. Jest to poważny stan, ponieważ hormony tarczycowe pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka już od życia płodowego i dalej po urodzeniu aż do okresu dojrzewania. Jeśli niedoczynność tarczycy nie będzie leczona, może doprowadzić nawet do upośledzenia umysłowego, często w stopniu głębokim. Dlatego objawy niedoczynności tarczycy u dzieci trzeba szybko rozpoznać.

Czytaj także: Problemy z tarczycą a ciążą. Jak tarczyca wpływa na ciążę?

Sprawdź koniecznie: Szukasz diety łagodzącej objawy Hashimoto? Wypróbuj nowy program dietetyczny

Przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci może być wrodzona (hipotyreoza). Jej przyczyną najczęściej są zaburzenia rozwoju tarczycy (np. brak jednego płata tego gruczołu). U innych dzieci z tą postacią choroby tarczyca może rozwinąć się prawidłowo, jednak nie potrafi produkować hormonów. Inną przyczyną wrodzonej niedoczynności tarczycy są choroby gruczołu tarczowego matki. W tym przypadku leki przeciwtarczycowe przyjmowane w czasie ciąży lub przeciwciała skierowane przeciwko tarczycy matki mogą przeniknąć przez łożysko i uszkodzić tarczycę dziecka. Do rozwoju hipotyreozy może doprowadzić także niedobór jodu w diecie przyszłej mamy. Warto wiedzieć, że wrodzonej niedoczynności tarczycy często towarzyszą inne wady wrodzone, np. wady serca czy w nieprawidłowości w rozwoju przewodu pokarmowego. Poza tym często współwystępuje z zespołem Downa.

Niedoczynność tarczycy u dzieci może być również nabyta. W tym przypadku do niedoboru hormonów tarczycy w organizmie może doprowadzić choroba Hashimoto, choroba przysadki mózgowej lub podwzgórza mózgu czy niewystarczająca ilość spożywanego jodu.

Objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy u dzieci

Objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy u noworodków praktycznie nie występują, co utrudnia rozpoznanie choroby. W niektórych przypadkach mogą się pojawić szerokie szwy czaszkowe, duże ciemię i przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna. Dopiero z biegiem czasu rodzice zauważają, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Nie chce ssać piersi, w związku z tym słabo przybiera na wadze. Ma ochrypły głos, suchą, szorstką i bladą skórę, cierpi na zaparcia, jego ruchy są spowolnione. Później niż zdrowe dzieci siada, zaczyna chodzić i mówić. Jeśli na czas nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, dochodzi do upośledzenia umysłowego.

Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

Objawy nabytej niedoczynności tarczycy u dzieci

Objawy nabytej niedoczynności tarczycy u dzieci pojawiają się w wieku późniejszym, dlatego w tym przypadku niedorozwój umysłowy zwykle nie występuje. Obserwuje się jednak inne niepokojące zmiany w rozwoju dziecka:

  • proporcje jego ciała stają się nieprawidłowe - głowa jest za duża, tułów za długi, a kończyny za krótkie
  • ma suchą skórę, a na łokciach i kolanach pojawiają się zmiany (tzw. objawy brudnych łokci i kolan, który polega na nadmiernym rogowaceniu naskórka)
  • ma suche, łamliwe i łatwo wypadające włosy
  • nie toleruje zimna
  • nie ma apetytu i ogranicza spożywanie pokarmów, jednak mimo to przybiera na wadze
  • nie może się skoncentrować, pogarsza się także jego pamięć, przez co ma problemy w nauce
  • jest ciągle senne
  • jego serce bije w zbyt wolnym tempie
  • w dalszym ciągu cierpi na zaparcia
  • u nastolatków dodatkowo opóźnia się dojrzewanie płciowe

Jeśli niedoczynność tarczycy się przedłuża, może dojść do przełomu hipometabolicznego. To stan, w którym objawy niedoczynności tarczycy się nasilają - częstość bicia serca i oddechu znacznie zwalniają, a chory skarży się, że jest mu strasznie zimno. Jeśli nie zostanie mu udzielona pomoc, może zapaść w śpiączkę.

Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: jakie choroby wykrywają?

Diagnoza niedoczynności tarczycy u dzieci

Wrodzona niedoczynność tarczycy, która nie jest leczona, może doprowadzić do ciężkiego i nieodwracalnego niedorozwoju umysłowego, dlatego u każdego dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu przeprowadza się badania przesiewowe w kierunku wrodzonej hipotyreozy. Polega ono na pobraniu kropli krwi z pięty noworodka na specjalną bibułę, którą wysyła się do laboratorium.

W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy w późniejszym wieku wykonuje się badania, takie jak: oznaczanie stężenia hormonów tarczycy (TSH, ft4, ft3) oraz przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO i anty-Tg). Konieczne jest także badanie palpacyjne tarczycy i USG tego narządu.

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci polega na stosowaniu leku o nazwie tyroksyna, dzięki któremu uzupełnia się niedobór hormonów tarczycowych w organizmie. Aby ustalić odpowiednią dawkę leku, co jakiś czas wykonuje się badania krwi, dzięki którym można sprawdzić, jaki jest poziom hormonów tarczycowych w organizmie i jakiej ich ilości brakuje.

Sprawdź też temat: Niedoczynność i nadczynność tarczycy w ciąży a jej wpływ na zdrowie mamy i dziecka