Spis treści:
- Co oznacza wskaźnik RDW?
- Czym różnią się od siebie RDW CV i RDW SD?
- Jaka jest norma RDW CV?
- Jakie są wskazania do oznaczenia RDW CV?
- Co oznacza zbyt wysokie RDW?
- Co oznacza RDW CV poniżej normy?
Co oznacza wskaźnik RDW?
RDW CV to skrót od angielskiej nazwy red blood cel distribution width, coefficient of variation. Po polsku wskaźnik ten określa się jako współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów.
Rozmiar ludzkich krwinek czerwonych (czyli właśnie erytrocytów) przeciętnie sięga około 6 do 8 mikrometrów. Jest to jednak pewne uogólnienie, ponieważ erytrocyty krążące we krwi nie są sobie równe – jedne z nich są mniejsze, inne zaś większe od pozostałych.
Różnice w wielkości poszczególnych krwinek określa się terminem anizocytoza. Omawiany zaś wskaźnik, czyli RDW CV, oznacza rozpiętość różnic wielkości obecnych u danego pacjenta erytrocytów.
Czym różnią się od siebie RDW CV i RDW SD?
Na wyniku morfologii krwi pacjenci mogą zauważyć dwa podobne, aczkolwiek nieidentyczne wskaźniki – są nimi RDW SD i RDW CV. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?
Oba parametry informują o różnicach w wielkości erytrocytów u pacjenta, podawane są one jednak w odrębnych jednostkach. RDW SD związane jest z odchyleniem standardowym i jego wartość podawana jest w femtolitrach, RDW CV podawane zaś jest w procentach.
Czytaj: Leukocyty u dzieci. Co oznacza za niski, a co za wysoki poziom leukocytów u dziecka?
Jaka jest norma RDW CV?
Za normę RDW CV uznawane są wartości pomiędzy 11,5 a 14,5%. Dotyczy to zasadniczo wszystkich pacjentów – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Norma RDW CV u dzieci czy norma RDW CV u kobiet w ciąży również wynosi od 11,5 do 14,5%.
Należy tutaj jednak wyraźnie podkreślić, że poszczególne laboratoria miewają nieco odrębne zakresy norm – z tego powodu analizując dowolny wskaźnik, w tym również i współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów, zawsze należy zapoznać się z obowiązującą w danej placówce normą.
Czytaj: Limfocyty u dzieci: norma. O czym świadczą podwyższone, a o czym obniżone limfocyty?
Jakie są wskazania do oznaczenia RDW CV?
Zasadniczo nie wykonuje się u pacjentów oznaczeń samego tylko RDW CV. Parametr ten jest oznaczany razem z innymi wskaźnikami oznaczanymi podczas morfologii, takimi jak chociażby liczba erytrocytów, białych krwinek oraz płytek krwi, ale i takimi jak m.in. MCV czy MCHC.
Na podstawie samego RDW CV ciężko jest wysunąć wnioski o stanie zdrowia pacjenta.
Kiedy jednak analizuje się ten wskaźnik razem z innymi parametrami, takimi jak np. MCV czy stężenie hemoglobiny we krwi, to wtedy możliwe jest już dokonanie oceny kondycji zdrowotnej pacjenta.
Zobacz także:
Jak odczytać wyniki badań krwi i moczu w ciąży?
CRP badanie - norma. Co oznacza badanie krwi CRP?
OB (odczyn Biernackiego) - jakie są normy, czym jest badanie OB?
Co oznacza zbyt wysokie RDW?
Kiedy u pacjenta dochodzi do podwyższenia RDW CV, to oznacza to, iż w jego krwi znajdują się standardowych wymiarów krwinki, ale również erytrocyty zdecydowanie większe od przeciętnych.
Taka sytuacja może być związana chociażby z niedokrwistością z niedoboru witaminy B12 czy kwasu foliowego – te postacie anemii określa się nawet jako anemie makrocytarne, ponieważ w ich przebiegu typowe jest właśnie zwiększenie rozmiarów erytrocytów.
Wśród przyczyn podwyższonego RDW CV wymienia się również: przewlekłe stany zapalne, różne choroby związane z zajęciem szpiku kostnego (np. pojawienie się w jego obrębie przerzutów jakiegoś nowotworu z całkowicie innej lokalizacji), a także przebycie (zwłaszcza w krótkim czasie przed badaniem) przetoczenia krwi lub krwotoku.
Bazofile u dziecka - co oznacza ich ilość we krwi
Co oznacza RDW CV poniżej normy?
Kiedy RDW CV jest zbyt niskie, to oznacza to, iż rozmiary poszczególnych krwinek czerwonych pacjenta są bardziej do siebie zbliżone niż zazwyczaj.
Tak jak przyczyn zwiększenia RDW CV wyróżnia się kilka i wysoka wartość tego wskaźnika może sugerować różne patologie, tak już obniżona wartość tego współczynnika nie powinna stanowić powodu do zmartwień. Zbyt niskie RDW CV nie ma bowiem wartości diagnostycznej.