Spis treści
Rak piersi wcześnie wykryty jest w zasadzie całkowicie uleczalny. Szacuje się, że samobadanie piersi mogłoby uchronić przed przedwczesną śmiercią nawet 600 Polek rocznie.
Nie ma zatem prostszej metody, by zatroszczyć się o własne zdrowie i życie. Wystarczy raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce, gdy nasz biust przestaje być obrzęknięty i wrażliwy na dotyk (w czasie menopauzy i po klimakterium konkretnego dnia miesiąca, co miesiąc), stojąc przed lustrem, poświęcić na obserwację swoich piersi i ich sprawdzenie „dotykowe” dosłownie kilka minut. Jeśli nie wiesz, jak się badać, oto wskazówki.
Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO
Badanie piersi – obserwacja
Zatroszcz się, by w pomieszczeniu, w którym będziesz się „badać” było dobre oświetlenie. Zarezerwuj czas dla siebie, badania nie należy wykonywać w pośpiechu. Zdejmij stanik i stań przed lustrem. A teraz do dzieła: najpierw z rękoma opuszczonymi wzdłuż tułowia, potem z podniesionymi nad głową, oglądaj swoje piersi. Sprawdzaj ich kształt, czy nie pojawiły się na nich jakiekolwiek przebarwienia, zmiany, których wcześniej nie widziałaś. Zwróć uwagę, czy skóra na piersiach dziwnie się nie marszczy, albo czy w jakiś niepokojący sposób nie napina. Obejrzyj dokładnie też swoje pachy i okolice nad obojczykiem.
Następnie stań bokiem do lustra, z rękami wciąż w górze. Teraz oceń, czy w wyglądzie piersi „z profilu” nic się nie zmieniło.
Potem oprzyj dłonie na biodrach i uciskaj je, by napiąć mięśnie klatki piersiowej. I znów sprawdzasz w tym czasie, czy nie widzisz niepokojących zmian w wyglądzie, fakturze, dziwnych zagłębień, albo fałdek. Wypatruj tego samego, gdy pochylisz się do przodu.
Badanie piersi – dotyk
Tę część badania, oczywiście o ile nie karmisz piersią, możesz rozpocząć od ściśnięcia swojej brodawki i sprawdzenia, czy nie wydziela się z niej jakiś płyn. Jeśli tak się dzieje – powinno cię to zaniepokoić.
Kolejny etap polega na poszukiwaniu, za pomocą dotyku, guzków i zgrubień. Stajesz wyprostowana, bądź siadasz na krześle, podnosisz np. prawą rękę do góry, a lewą zaczynasz badać prawą pierś. Najlepiej robić to trzema środkowymi palcami płasko ułożonej dłoni, uciskać pierś zataczając wokół niej kółka. Ruchy okrężne należy wykonywać w każdym kierunku, punkt przy punkcie, by następnie zacząć robić coraz mniejsze kręgi i „schodzić” w kierunku sutka.
Jednak nie należy poprzestać na ruchach okrężnych. By badanie wykonać poprawnie, trzeba zastosować także ruchy góra-dół i ruchy półkoliste.
Jeśli wolisz, tę część samobadania możesz wykonać także leżąc na plecach, na płasko i stosując ten sam system, co przy badaniu na stojąco, czyli prawa ręka za głowę, a lewa bada prawą pierś. I odwrotnie. Pamiętaj, żeby w czasie badania za każdym razem sprawdzać pachę i okolicę nad obojczykiem.
Każda zmiana w wyglądzie lub taka, którą wyczuwamy palcami, powinna być dla nas sygnałem alarmowym. Gdy w czasie badania cokolwiek nas zaniepokoi, trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Ważne jest to, że choć samobadanie piersi powinno być comiesięcznym obowiązkiem każdej z nas, to nie powinnyśmy rezygnować ani z USG, ani z mammografii.