Trening pośladków w ciąży – ćwiczenia na pośladki dla kobiet w ciąży

2018-02-20 10:28

Czy trening pośladków w ciąży to dobry pomysł? Tak! Odpowiednie ćwiczenia na pośladki dla kobiet w ciąży zadbają o jędrność skóry i sprawią, że twoja pupa po ciąży wcale nie będzie wyglądała gorzej niż przed. Jeśli dodatkowo zatroszczysz się o odpowiednią pielęgnację i dietę, odwdzięczy ci się doskonałą formą.

Trening pośladków w ciąży

i

Autor: _shutterstock

Spis treści

  1. Nie tylko ćwiczenia na pośladki – zacznij od pielęgnacji skóry w ciąży
  2. Jędrne pośladki w ciąży – postaw na peeling
  3. Chcąc mieć gładkie i smukłe pośladki, wykonuj regularnie masaż
  4. Trening pośladków w ciąży – jakie ćwiczenia wybrać?
  5. Ćwiczenia polecane przez nasze ekspertki
  6. Sięgaj po zdrowe przekąski
  7. Jak nie dać się cellulitowi w ciąży

Trening pośladków w ciąży to to jeden z najlepszych sposobów na to, by po urodzeniu dziecka bez kompleksów patrzeć w lustro. Wygląd pupy, podobnie jak brzucha i biustu, spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamie. Nic dziwnego – skóra w czasie ciąży rozciąga się, wiotczeje, a komórki tłuszczowe moszczą się pod jej powierzchnią szybciej niż kiedykolwiek. Możesz oczywiście zaakceptować zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele, ale dlaczego miałabyś poddać się bez walki? Są sposoby na to, by twoja pupa nadal wyglądała pięknie.

Nie tylko ćwiczenia na pośladki – zacznij od pielęgnacji skóry w ciąży

Oprócz ćwiczeń na pośladki w ciąży, zatroszcz się o kompleksową pielęgnację skóry. Najlepiej już od samego początku ciąży dwa razy dziennie masować pośladki specjalnym kremem lub olejkiem. W drogeriach można znaleźć całe linie kosmetyków dla kobiet w ciąży. Ich zaletą jest bezpieczeństwo, bo nie wszystkie dostępne na rynku kosmetyki antycellulitowe czy wyszczuplające są odpowiednie dla przyszłej mamy.

Gładkość i jędrność skóry pomoże także zachować zwykła dziecięca oliwka, która co prawda nie zawiera składników aktywnych, tak jak drogeryjne preparaty, ale bez problemu sprawdzi się u tych kobiet, które przed ciążą były dość szczupłe i nie miały jeszcze rozstępów.

Jędrne pośladki w ciąży – postaw na peeling

Dla dobrych rezultatów ważne jest jednak nie tylko to, jakiego kosmetyku używasz, ale też w jaki sposób go aplikujesz i jak przygotowujesz skórę przed jego nałożeniem. Aby działanie balsamu czy serum było skuteczniejsze, raz w tygodniu wykonaj drobnoziarnisty peeling albo masaż specjalną (ale niezbyt szorstką) rękawicą. Dzięki temu pozbędziesz się martwego naskórka.

Robienie peelingu nie jest w ciąży zakazane, uważaj jednak na to, z czego wykonany jest kosmetyk, szczególnie jeśli robisz go sama – cząsteczki peelingujące nie mogą być zbyt ostre, ponieważ skóra podczas ciąży jest bardziej wrażliwa. Z tego względu sklepowe peelingi dla ciężarnych mają przewagę nad tymi domowymi.

Unikaj peelingów kawowych oraz zawierających kwasy owocowe, wypróbuj za to żele pod prysznic ze ścierającymi drobinkami. Uważaj na to, z jaką siłą wcierasz peeling, staraj się to robić delikatniej niż przed ciążą. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień, peeling nakładaj po prysznicu, gdy skóra jest jeszcze mokra i zmiękczona.

Zobacz także:

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy: jak ćwiczyć?

Ćwiczenia po ciąży - 5 ćwiczeń na smukłą sylwetkę

Jak ćwiczyć, by wzmocnić kręgosłup?

Dlaczego w ciąży powinno się ćwiczyć? [5 ważnych powodów]

Chcąc mieć gładkie i smukłe pośladki, wykonuj regularnie masaż

Każdego dnia na koniec kąpieli możesz też potraktować uda i pupę na zmianę strumieniem ciepłej i chłodnej wody – to stary, ale skuteczny sposób na pobudzenie krążenia, który ujędrnia skórę, a także zmniejsza opuchliznę na nogach. Uważaj jednak, żeby nie polewać w ten sposób brzucha.

Wracając do balsamu – jeśli ten sam preparat stosujesz na całe nogi, wcieraj go okrężnymi ruchami, w kierunku od łydek do góry. Masaż powinien trwać od trzech do pięciu minut.

Dobrym pomysłem będzie także użycie manualnego masażera z grubymi gumowymi wypustkami. Taka pielęgnacja może wydać ci się czasochłonna, jednak warto w niej wytrwać. Systematycznie wykonywana poprawia jędrność i ukrwienie skóry, zabezpiecza ją przed wysuszeniem, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko powstania rozstępów i cellulitu.

Trening pośladków w ciąży – jakie ćwiczenia wybrać?

Regularna aktywność fizyczna podczas ciąży to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie formy. Jak przekonują nasze specjalistki, w ciąży powinno się zwrócić uwagę nie tylko na powierzchowny wygląd pupy, ale też na to, co znajduje się pod skórą. Poza korzyściami estetycznymi ćwiczenia dają też wiele korzyści zdrowotnych.

Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. W prawidłowo przebiegającej ciąży trening pośladków jest dozwolony, choć trzeba pamiętać, że z brzuszkiem nie powinno się wykonywać wymachów, wykopów czy podskoków. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, codziennie możesz robić lekkie ćwiczenia.

Zdaniem eksperta
Anna Rojek
Anna Rojek, Szkoleniowiec , Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne

Każde ćwiczenie wykonywane w ramach treningu mięśni pośladkowych powinno w prawidłowy sposób angażować mięśnie dna miednicy. Ich aktywacja ma dla przyszłych mam ogromne znaczenie, bo w czasie ciąży dno miednicy jest mocno obciążone. Jak je ćwiczyć? Poprzez miarowe zaciskanie okolicy pochwy i cewki moczowej, i „podciąganie” jej w kierunku pępka, czyli do góry i delikatnie do przodu.

Regularnie wykonywane zmniejszają ryzyko powstania cellulitu, ciało jest również dzięki nim lepiej przygotowane do wysiłku porodowego i szybciej zregeneruje się po urodzeniu dziecka. Ważne, by ćwiczyć prawidłowo, najlepiej pod okiem instruktora, bo tylko wtedy masz gwarancję, że nie zrobisz krzywdy sobie i maleństwu.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na indywidualne treningi, możesz wykupić tylko jeden – trener pokaże ci, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, a potem będziesz mogła powtarzać je w domu. Dobrym pomysłem są też zajęcia fitness dla kobiet w ciąży.

Jak pozbyć się cellulitu?
Dobrze wiedzieć

Ćwiczenia polecane przez nasze ekspertki

  • Mostek

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, oddychaj powoli i głęboko (z wydechem aktywuje się mięsień poprzeczny brzucha i dno miednicy).Ruch: utrzymując to napięcie, unieś miednicę do góry, tak aby ciało – od barków do kolan – znajdowało się w linii prostej. Wytrzymaj kilka sekund. Powracaj do pozycji wyjściowej bardzo powoli, kontrolując cały ruch.

  • Przysiady z piłką

Stań, opierając się plecami o piłkę (dużą piłkę terapeutyczną), która z kolei musi być oparta o ścianę.Ruch: utrzymując napięcie, zejdź delikatnie w dół do przysiadu: uda równolegle do podłogi, między nimi a łydkami ma być kąt prosty. Z wydechem aktywuje się mięsień poprzeczny brzucha i dno miednicy. Następnie powoli wróć do pozycji wyprostowanej.

Sięgaj po zdrowe przekąski

Nawet najlepsze kosmetyki i regularny trening nie zdziałają cudów bez wartościowych pokarmów. Będąc w ciąży, szczególnie uważnie wybieraj przekąski. Prawie każda przyszła mama ma ciążowe zachcianki, które zazwyczaj nie są zbyt zdrowe (lody, chipsy, frytki) i powodują szybkie przybieranie na wadze, dlatego staraj się nie ulegać pokusie zbyt często. Dieta obfitująca w sól, tłuszcz i cukier to świetne paliwo dla rozwoju cellulitu. Jeśli nie chcesz go dokarmiać, zrezygnuj ze słonych i słodkich przekąsek – zamień je na świeże owoce, pestki i naturalne orzechy.

Jak nie dać się cellulitowi w ciąży

Pożegnaj także gotowe dania oraz jedzenie typu fast food na rzecz zdrowej diety dla ciężarnej. Zamiast czerpać energię z cukrów prostych, postaw na te złożone, które znajdują się w kaszach, brązowym ryżu oraz produktach pełnoziarnistych. Najwięcej miejsca na twoim talerzu powinny zajmować świeże warzywa, a jako mięsny dodatek wybieraj ryby: pieczone, duszone lub gotowane na parze.

Pamiętaj także o odpowiednim nawadnianiu organizmu – najlepsza w tym celu będzie zwykła woda źródlana. W profilaktyce cellulitu ważne jest także, aby jeść pięć posiłków dziennie, o stałych porach. Jeśli przerwa między posiłkami jest dłuższa niż zwykle i organizm nie wie, kiedy dostarczysz mu kolejnej porcji pożywienia, przestawia się na tryb magazynowania każdego spożytego po takiej przerwie tłuszczu w tkankach.