Infekcje intymne - jakie są rodzaje infekcji pochwy. Jak leczyć stan zapalny?

2018-01-25 14:45

Jedną z najczęstszych infekcji intymnych jest grzybica pochwy. Na wszelkie infekcje pochwy narażone są kobiety od 15. do 50. roku życia. Skąd tak naprawdę biorą się infekcje intymne? Jak odróżnić z jaką infekcją mamy do czynienia i jak leczyć stan zapalny? Zapytaliśmy o to ginekolog Ewę Kurowską. 

infekcje pochwy

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Od czego powstają infekcje intymne?
  2. Czy można samodzielnie odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej?
  3. Co zrobić, żeby zapobiec infekcjom?
  4. Jakie konsekwencje mogą mieć nieleczone infekcje? Czy mogą utrudnić zajście w ciążę, wywołać jakieś poważniejsze choroby?

Przyczyny infekcji intymnych mogą być bardzo różne. Na powstanie infekcji pochwy wpływ mogą mieć takie czynniki jak: zbyt ciasna bielizna, zła dieta czy niewłaściwa higiena miejsc intymnych - używanie nieodpowiednich środków do mycia, ale też tamponów, podpasek czy wkładek. O to, skąd się biorą infekcje intymne, jak sobie z nimi radzić i jakie są konsekwencje nie leczenia infekcji pochwy, zapytaliśmy Ewę Kurowską, ginekolog. 

Od czego powstają infekcje intymne?

Infekcje intymne mogą mieć różne przyczyny. Ogólnie, z uwagi na czynnik dominujący, dzielimy je na: grzybicze (grzybice pochwy), bakteryjne, wirusowe i mieszane. Ale nie tylko obecność określonego czynnika chorobotwórczego jest niezbędna do zaistnienia infekcji – przecież okolice intymne nie są środowiskiem jałowym. Czynnikowi chorobotwórczemu muszą jeszcze „sprzyjać” warunki gospodarza, czyli – gorsza odpowiedź bariery ochronnej organizmu, jego osłabienie, czy naruszenie ciągłości tkanek (otarcia, drobne urazy). Niestety podrażniać i uczulać mogą także produkty do higieny intymnej, które stosujemy podczas miesiączki. Klasyczne podpaski, wkładki i tampony mogą podrażniać, wysuszać śluzówkę okolic intymnych, wywoływać alergie. Szkodzą chemiczne pochłaniacze wilgoci, którymi nasączone są podpaski i wkładki, substancje zapachowe i barwniki kolorowych nadruków, które są najsilniejszymi znanymi alergenami. Bielenie chlorem nasila negatywne reakcje ze strony skóry i błon śluzowych.

Czy można samodzielnie odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej?

Wydaje się, że odróżnienie infekcji bakteryjnej od grzybiczej nie powinno nastręczać trudności. Różnią się one wyglądem i charakterem wydzieliny z pochwy: w infekcji grzybiczej wydzielina jest grudkowata, kłaczkowata, podczas gdy w przypadku zakażenia bakteryjnego raczej homogenna, równomierna. W infekcji grzybiczej kolor wydzieliny jest zbliżony do białego (białe upławy), podczas gdy w bakteryjnej może być żółtawy, zielonkawy bądź szarawy. Dodatkowo ta wydzielina może być pienista. Poza tym w aptekach dostępne są testy, które pozwalają doprecyzować charakter infekcji w warunkach domowych.

Co zrobić, żeby zapobiec infekcjom?

W profilaktyce infekcji bardzo ważne są zachowania seksualne kobiet oraz higiena okolic intymnych. Jeśli mówimy o zachowaniach seksualnych, to mam na myśli: ilość partnerów seksualnych (im liczba ta jest większa, tym znacznie szybciej wzrasta ryzyko infekcji, również innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz stosowanie prezerwatyw – jako czynnika chroniącego przed transmisją patogenów. Higiena okolic intymnych to szeroko pojęte dbanie o właściwe środowisko tych okolic, czyli pH. Ma ono być kwaśne, dlatego tak ważne jest dobieranie odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej ale również stosowanie odpowiednich środków higienicznych kiedy jest miesiączka. Tradycyjne wkładki i podpaski higieniczne zawierają substancje zapachowe, kolorowe nadruki, bardzo silne alergeny, które podrażniają, uczulają i bardzo często są przyczyną osłabienia bariery immunologicznej okolic intymnych i sprzyjają infekcjom. Konwencjonalne tampony, podpaski i wkładki wybiela się za pomocą chloru. Niestety w procesie takiego wybielania wydzielają się dioksyny, które oskarżane są o działanie rakotwórcze. Bielenie chlorem ma także negatywny wpływ na bardzo wrażliwe miejsca intymne w czasie miesiączki. Używanie do higieny intymnej środków, które osłabiają naszą barierę immunologiczną sprzyja infekcjom. Dlatego ważna jest właściwa higiena. Stosowanie produktów ekologicznych, certyfikowanych, które składają się tylko z organicznej bawełny, bielonej w bezpieczny i naturalny sposób, np. nadtlenkiem wodoru (wodą utlenioną)- takich jak np. podpaski i tampony Ginger Organic jest działaniem zapobiegającym infekcjom, szczególnie podczas tych „trudnych” dni cyklu.

Jakie konsekwencje mogą mieć nieleczone infekcje? Czy mogą utrudnić zajście w ciążę, wywołać jakieś poważniejsze choroby?

Bagatelizowanie objawów infekcji i ich nieleczenie może nieść ze sobą bardzo poważne skutki. Są to zarówno infekcje ogólnoustrojowe, z sepsą włącznie ale też powodują powstanie zrostów zarówno w macicy jak i poza nią. Konsekwencją tych zrostów może być nie tylko trudność w zajściu w ciążę (jeśli zrosty unieruchomią czy spowodują niedrożność jajowodów) ale również problemy z jej donoszeniem – jeśli zrosty będą zlokalizowane w jamie macicy. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę intymną i prewencja zakażeń.

Na pytanie odpowiadała: Ewa Kurowska, ginekolog

Ewa Kurowska

i

Autor: materiały prasowe