Mleko sojowe dla dzieci. Czy dzieci mogą pić mleko sojowe?

2016-10-17 16:54

Mleko sojowe dla dzieci to dosyć kontrowersyjny temat. Choć zwykłe mleko sojowe można kupić w każdym supermarkecie, a sojowe mieszanki modyfikowane sprzedawane są bez recepty, nie każde niemowlę może dostawać je do picia, a do diety starszych dzieci należy wprowadzać je bardzo ostrożnie!

mleko-sojowe-migdalowe-ryzowe-w-ciazy-jakie-mleko-pic-w-ciazy

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Mleko sojowe jest otrzymywane z namoczonych ziaren soi, które są bardzo dobrym źródłem białka i wapnia.

Spis treści

  1. Skład mleka sojowego
  2. Jak rozpoznać skazę białkową u dziecka? WIDEO
  3. Zwykłe mleko sojowe NIE dla niemowląt!
  4. Sojowe mleka modyfikowane dla alergików
  5. Mleko sojowe dla starszaka

Mleko sojowe to tradycyjny chiński napój. Powstaje z ziaren soi, które najpierw są namaczane w wodzie, a potem miksowane i gotowane. Jako produkt w pełni roślinny jest też stosowane przez osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Panuje też powszechne przekonanie, że jest to mleko odpowiednie dla każdego dziecka już od urodzenia. To jednak nieprawda!

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka

Skład mleka sojowego

Mleko sojowe zawiera bardzo podobną do mleka krowiego ilość białka, ale w przeciwieństwie do niego jest to mleko bez laktozy. Z tego powodu zyskało popularność wśród osób, które uczulone są na tradycyjne produkty mleczne. W jego składzie jest też tłuszcz (w przeciwieństwie do mleka zwierzęcego ma przede wszystkim postać nienasyconą), kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, antyoksydanty, witaminy z grupy B, węglowodany, a także fitoestrogeny, czyli hormony roślinne.

Jak rozpoznać skazę białkową u dziecka? WIDEO

Zwykłe mleko sojowe NIE dla niemowląt!

Mimo tego dostępne w supermarketach zwykłe mleko sojowe nie nadaje się dla niemowląt, zwłaszcza poniżej 6. miesiąca życia. Nie wolno podawać go dziecku ani jako uzupełnienie karmienia piersią, ani zamiast mieszanki modyfikowanej. Dowiedziono bowiem, że zawarte w mleku sojowym składniki nie wystarczą do prawidłowego rozwoju niemowlaka, a niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem sojowym mają ostre niedobory różnych składników, m.in. witamin, soli mineralnych, aminokwasów i tłuszczy.

Nie obyło się przy tym bez tragedii: w USA i w innych krajach zdarzały się przypadki skrajnego wycieńczenia, a nawet śmierci niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem sojowym. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration) wydał nawet w tej sprawie ostrzeżenie, w którym informuje, że mleko sojowe w znacznej mierze pozbawione jest środków odżywczych niezbędnych dla niemowląt. Podobne oświadczenia wydawały również agencje i urzędy w innych krajach.

W Polsce póki co nie ma oficjalnego zakazu karmienia niemowląt mlekiem sojowym, jednak na większości dostępnych w supermarketach produktów są ostrzeżenia (czasem małym druczkiem) by nie podawać ich niemowlętom poniżej 6. miesiąca życia.

Przeczytaj również: Co i ile powinny jeść dzieci?

Sojowe mleka modyfikowane dla alergików

W internecie modyfikowane mieszanki sojowe polecane są często jako produkt bezpieczny dla niemowląt obciążonych ryzykiem alergii (np. z powodu choroby atopowej u przynajmniej jednego rodzica). Lekarze ostrzegają jednak, ze nie jest to dobre rozwiązanie. Niemowlęta, u których może pojawić się alergia, powinny być jak najdłużej karmione piersią, a potem tzw. hydrolizatem, czyli mieszanką, w której białka mleka krowiego zostały rozdrobnione do tego stopnia, by zapobiec alergii.

A co, jeśli stwierdzono już uczulenie na białko mleka krowiego i malec musi dostawać preparat mlekozastępczy bez laktozy? Jeszcze jakiś czas temu mleko sojowe w proszku było jednym z wyborów, jakiego mógł dokonać lekarz, ustalając malcowi dietę. Dziś przepisuje się je coraz rzadziej ze względu na to, że soja również jest silnym alergenem. Choć początkowo mieszanka sojowa może być dobrze tolerowana, po pewnym czasie mogą pojawić się charakterystyczne objawy alergii. 

Przeczytaj również: Marchwianka na ból brzucha i biegunkę

Mleko sojowe dla starszaka

Czy kilkulatek może pić mleko sojowe? W tej kwestii eksperci z różnych krajów nie są zgodni. Kilka lat temu izraelskie ministerstwo zdrowia na wniosek komisji złożonej z pediatrów, onkologów i toksykologów ostrzegło wręcz przed mlekiem sojowymi informując, że dzieci w wieku do 18 lat nie powinny pić mleka sojowego częściej, niż trzy razy w tygodniu. Podobne ostrzeżenia wydały również rządy Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Nowej Zelandii. A wszystko dlatego, że zdaniem niektórych ekspertów mleko sojowe, ze względu na zawartość hormonów roślinnych, których działanie zbliżone jest do ludzkich hormonów płciowych – estrogenów -  może mieć niekorzystny wpływ na płodność i zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Polskich zaleceń nie ma. Pediatrzy zalecają jednak, by do diety dziecka wprowadzać je ostrożnie, bacznie obserwując reakcję organizmu na nowy produkt. 

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dziecka