Kalendarz rozwoju dziecka: 5 tydzień życia dziecka.
5-tygodniowe dziecko: co potrafi?
Dziecko zaczyna drugi miesiąc życia.
- Możliwe, że w 5 tygodniu życia dziecko podnosi już na krótko główkę (o ok. 3-4 cm), leżąc na płaskiej powierzchni w pozycji na brzuszku. Potrafi także obracać głową na boki, szukając dogodnej pozycji do leżenia. Czasem jednak ta mała główka gwałtownie opadnie, bo mięśnie są jeszcze zbyt słabe, by ją porządnie utrzymać we właściwej pozycji.
- Jeśli włożysz dziecku do rączki grzechotkę, będzie w stanie ją utrzymać przez kilka sekund, a pod koniec 5 tygodnia życia nawet nią wymachiwać.
- W 5 tygodniu życia następuje dalszy rozwój koordynacji wzrokowej, zwłaszcza tzw. fiksacji: dziecko coraz chętniej i na dłużej będzie zatrzymywało wzrok na tym, co go zainteresuje. Zaczyna też zwracać coraz większa uwagę na kolory, przede wszystkim kuszą go żółty, czerwony, niebieski i zielony.
- Dziecko, widząc coś szczególnie fascynującego, może w widoczny sposób okazywać swoje zainteresowanie: machać rączkami, nóżkami, wiercić się a nawet wyciągać rączkę w kierunku interesującego przedmiotu, mimo że jeszcze nie potrafi go uchwycić, a nawet porzucić na chwilę pierś czy butelkę.
- Niemowlę potrafi krzyczeć od urodzenia, ale to właśnie w 5 tygodniu życia odkrywa, że odpowiednie połączenie ruchów warg, języka i gardła umożliwia wydawanie różnych dźwięków. Zaczyna więc gruchać – to znaczy mówić „ee”, „aa” – i głużyć (czyli wydawać gardłowe dźwięki w rodzaju „eehe”). W ten sposób testuje usta, język i krtań, które za kilka miesięcy posłużą mu do mówienia.
W 5 tygodniu życia możesz również zobaczyć w oczach swojego dziecka pierwsze łzy. To dowód na rozwój skomplikowanych reakcji układu nerwowego i pracy gruczołów łzowych.
Czytaj także:
Czym się róznią dzeci urodzone przez cesarskie cięcie od tych urodzonych naturalnie
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?
Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne
5-tygodniowe dziecko: tym się nie martw
Gdy dziecko leży na plecach, przyjmuje charakterystyczną, asymetryczną pozycję, obracając główkę w jedną stronę, prostując po tej samej stronie rączkę i nóżkę lub jednocześnie zginając kończyny znajdujące się po przeciwnej stronie ciała. To normalna reakcja organizmu w 5 tygodniu życia dziecka – minie sama i nie ma powodu do niepokoju. Warto tylko pamiętać, by wszystkie czynności wykonywane przy dziecku – jak ubieranie czy zmiana pieluchy – robić, obracając je raz na jedną, raz na drugą stronę.
Wyprawka dla dziecka - co powinna zawierać wyprawka dla noworodka.