Style uczenia się - wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk

2019-03-14 10:17

Styl uczenia się zależy od tego, które zmysły funkcjonują na wyższym poziomie. Sprawdź, czy twoje dziecko jest wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem i pomóż mu opracować najlepszy styl uczenia się.  

Style uczenia

i

Autor: Getty images

Znasz na pewno teorię, że każdy z nas jest wzrokowcem, słuchowcem lub kinestetykiem. Być może robiłaś nawet swojemu dziecku test, aby sprawdzić, do której grupy się zalicza. Co właściwie oznacza bycie np. słuchowcem i jak wpływa to na styl uczenia się i sposób przyswajania wiedzy? Spróbujemy to wyjaśnić.

Spis treści:

  1. Dominacja zmysłów
  2. Jakim typem jest twoje dziecko?
  3. Jak pomóc wzrokowcowi w nauce?
  4. Jak pomóc słuchowcowi?
  5. Jak pomóc kinestetykowi?

Dominacja zmysłów

Każdy człowiek zdobywa wiedzę o świecie za pomocą swoich zmysłów. Najlepiej widać to u niemowlęcia, które obserwując kolorową karuzelkę nad łóżeczkiem, słuchając dźwięku grzechotki, dotykając zabawek o rożnych fakturach, czy wkładając wszystko do buzi i smakując odkrywa nieznany mu jeszcze świat. Bodźce, które docierają do maluszka pomagają mu w rozwoju fizycznym, poznawczym i emocjonalnym, a także w nauce.

Czytaj: Zabawki interaktywne: rozwój zdolności poznawczych dziecka

Wraz z rozwojem dziecka, niektóre jego zmysły osiągają większą sprawność i wrażliwość, inne mniejszą. Od tego, który zmysł dominuje zależy w przyszłości to, czy będzie ono słuchowcem, wzrokowcem czy kinestetykiem. A to z kolei wpływa na proces zapamiętywania wiedzy. Okazuje się, że informacje docierające do mózgu bardziej „sprawnymi” kanałami, są lepiej przyswajane i zapamiętywane.

Czytaj:

Jak się uczyć historii?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Jakim typem jest twoje dziecko?

Sprawdź, jakie cechy ma wzrokowiec, słuchowiec, a jakie kinestetyk! 

  • Słuchowiec. To osoba, u której dominującym zmysłem jest słuch. Dziecko należące do tej grupy preferuje słuchanie bajek niż czytanie, lubi słuchać piosenek i muzyki. Zapamiętuje teksty utworów wokalnych, więcej przyswaja słuchając wykładu nauczyciela niż czytając podręcznik. Lubi dużo mówić, śpiewać.
  • Wzrokowiec. Osoba ta ma najmocniej rozwinięty zmysł wzroku. Lubi czytać i pisać, robi notatki w celu zapamiętania słyszanych wykładów. Na lekcji ciągle coś zapisuje, rysuje. Doskonale pamięta to, co przeczytała, wie, gdzie na stronie zapisana była dana informacja, pamięta zdjęcie, które ją ilustrowało, ale zapomina słowa usłyszane od kogoś.

Czytaj: Jak robić notatki? Poradnik skutecznego notowania

  • Kinestetyk. Dziecko kinestetyczne to dziecko, u którego dominuje zmysł dotyku, węchu i smaku. Taki maluch jest nieustannie w ruchu, gdy uczy się – chodzi, skacze, je i pije – najlepiej zapamiętuje informacje wtedy, gdy docierają one do mózgu równocześnie z innymi bodźcami, np. smakowymi czy dotykowymi. Woli robić doświadczenia, próbować i uczyć się podczas działania niż z książek. Ważną rolę odgrywają u niego emocje.

Jak pomóc wzrokowcowi w nauce?

Wiedza o tym, do jakiej grupy należy dziecko jest ważna zarówno z punktu widzenia samego malca, jak i dorosłego (rodzica czy nauczyciela), którzy na tej podstawie powinni podpowiedzieć dziecku, jak uczyć się najefektywniej. Świadomy dobór metod uczenia się i narzędzi może bardzo ułatwić uczniowi proces zapamiętywania informacji, a przez to zwiększyć postępy w nauce czy skrócić jej czas. 

Czytaj: Zobacz, jak zrobić mapę myśli

I tak wzrokowcy powinni uczyć się przy pomocy slajdów, filmów edukacyjnych, demonstracji czy z książek. Do nauki mogą też wykorzystać tablice, karty z obrazkami itd. W trakcie słuchania nauczyciela powinni robić zapiski, które utkwią im w pamięci, podkreślać tekst, rozrysowywać zagadnienie graficznie (strzałki, odnośniki itd.). Warto zadbać o to, aby w trakcie nauki na ich biurku panował porządek – nieład rozprasza wzrokowca i przeszkadza mu w skupieniu się.

Jak pomóc słuchowcowi?

Słuchowcy powinni jak najbardziej skupiać się na lekcjach słuchając nauczyciela. Gdy muszą uczyć się z książki, powinni czytać tekst na głos. Jeśli konieczne jest przeczytanie lektury – niech korzystają z audiobooka jednocześnie czytając tekst.

Mogą też w trakcie zapamiętywania jakiś informacji śpiewać je do wymyślonej przez siebie melodii. Dobrym sposobem na zapamiętywanie jest dyskusja na dany temat z rodzicem czy nauczycielem oraz nagrywanie swoich wypowiedzi, a potem odsłuchiwanie ich. Proces nauki słuchowca powinien odbywać się we względnej ciszy – hałas i dźwięki np. telewizora dobiegające z innych pomieszczeń rozpraszają jego uwagę.

Jak pomóc kinestetykowi?

Kinestetyk uczy się najlepiej w ruchu, dlatego warto pozwolić mu spacerować po pokoju w trakcie powtarzania lekcji i nie denerwować się, gdy w czasie odrabiania lekcji wierci się przy biurku, a w czasie czytania kładzie nogi na żyrandol. O ile to możliwe, pozwól dziecku wykonywać w domu doświadczenia, zabieraj go na warsztaty, gdzie będzie zdobywał wiedzę praktyczną.

Jeśli ruch utrudnia naukę, pozwól dziecku np. na ściskanie piłeczki w trakcie czytania. Aby ułatwić zapamiętanie ważnych informacji, poleć, aby uczeń zapisywał je na tablicy umieszczonej na ścianie lub na kartkach rozwieszonych w pokoju.   

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?

Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie