Jak się uczyć historii?

2019-02-28 11:49

Jak szybko nauczyć się historii na sprawdzian, jak uczyć się historii w podstawówce i jak przyswoić sobie daty, kiedy ma się problem z nauką historii? Jeśli twoje dziecko choć raz zadało ci to pytanie, przeczytaj, jakie są skuteczne sposoby na naukę historii. 

Jak się uczyć historii?

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Na czym polegają trudności z nauką historii?
  2. Jak robić wartościowe notatki?
  3. Do czego służą mapy myśli?
  4. Czy warto oglądać filmy historyczne i dokumentalne?
  5. Czy warto sięgnąć po dodatkowe lektury?
  6. Jakie korzyści przynosi odgrywanie scenek?
  7. Jakie korzyści przynosi nauka multisensoryczna?
  8. Jak skutecznie się uczyć?
  9. Jakie korzyści przynosi głośne czytanie?
  10. Jak skutecznie uczyć się dat z historii?
  11. Dlaczego warto uczyć się sukcesywnie?

Nauka historii nie jest łatwa przede wszystkim dlatego, że przedmiot ten wymaga od ucznia zapamiętania mnóstwa szczegółowych informacji, faktów, dat. Ucząc się historii, trzeba zapamiętać nazwiska ważnych postaci historycznych, powiązać je z datami, nazwami wydarzeń, w jakich uczestniczyły czy miejscami, w których żyły.

Próbując zapamiętać ważne fakty historyczne, trzeba zaś nie tylko osadzić je w czasie i przestrzeni, ale również poznać ich przyczyny (które niejednokrotnie mają związek z innymi ważnymi wydarzeniami historycznymi) oraz skutki.

To wszystko sprawia, że uczenie się historii może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, kiedy trzeba szybko nauczyć się tematu z historii. Warto więc znać sposoby, które w tym pomogą. Te, które opisujemy, tłumaczą rodzicom, jak uczyć dzieci historii , pomagają również w samodzielnej nauce historii w liceum lub w podstawówce. Znajdziecie tu również sposób na naukę dat z historii.

Z artykułu dowiesz się:

Na czym polegają trudności z nauką historii?

Bardzo często problemy z nauką historii wynikają z braku uwagi na lekcji. Dlatego jeśli dziecko ma problem z zapamiętaniem dat lub zrozumieniem tekstu z podręcznika, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, co zapamiętało z lekcji. I jeśli okaże się, że niewiele lub nic, warto przekonać je, że czas to zmienić . Dzięki temu zdecydowana większość wiadomości „wpadnie” do głowy już w czasie lekcji i późniejsza nauka nie zajmie aż tyle czasu.

Czytaj: Wzrokowiec - kim jest i jak się uczy?

Jak robić wartościowe notatki?

W zapamiętaniu tego, co mówi nauczyciel, bardzo pomogą notatki. Nawet jeśli pani czy pan od historii nie wymagają, by je prowadzić, warto to robić – mogą być doskonałym źródłem wiadomości, zwłaszcza, że w podręczniku często niektóre fakty są pomijane lub ich język jest niezrozumiały.

  • By notatki w zeszycie przyniosły jakąś korzyść, muszą być prowadzone czytelnie (bazgrołów dziecko później nie odczyta).
  • Dobrym zwyczajem jest robienie ich na brudno, a następnie przepisywanie – jeszcze tego samego dnia – do zeszytu.
  • Notatki powinny zawierać najważniejsze dla danego tematu fakty, daty i postacie, opatrzone krótkim komentarzem.
  • Podczas pisania notatek najważniejsze informacje można podkreślać zakreślaczem, co pozwoli szybko je odnaleźć.

Do czego służą mapy myśli?

Jedną z form robienia notatek są tzw. mapy myśli, czyli system stworzony przez Tony’ego Buzana. Wskazówki na temat tego, jak tworzyć mapy myśli, znajdziesz w sieci. Zwolennicy notatek tworzonych w formie map myśli twierdzą, że pozwalają one na bardzo szybką, efektywną naukę.

Czytaj:

Zobacz, jak zrobić mapę myśli

Jak się uczyć matematyki?

Czy warto oglądać filmy historyczne i dokumentalne?

Jeśli czytanie w kółko tego samego tematu z podręcznika nie daje efektu, a dziecko nadal nie jest w stanie zapamiętać tego, co tam napisano, warto spróbować pokazać mu je inaczej: na filmie dokumentalnym (fabularne są w tym przypadku bez wartości, gdyż często przeinaczają fakty).

Takie filmy można znaleźć bez trudu zarówno w programach dokumentalnych emitowanych w telewizji, jak i w internecie, na bezpłatnych kanałach filmowych. Często bywa tak, że po obejrzeniu filmu na dany temat pozostałe ważne fakty z podręcznika łatwiej wchodzą do głowy.

Czy warto sięgnąć po dodatkowe lektury?

Niekiedy w nauce historii pomóc może również dodatkowa lektura na dany temat. Ciekawe książki o ważnych wydarzeniach historycznych adresowane do dzieci są napisane w bardzo przystępny i interesujący sposób, a dzięki temu, że są również bogato ilustrowane, nauka historii jest przyjemniejsza. Warto podsuwać dziecku również książki fabularne, w których opisano postacie historyczne i ważne wydarzenia. 

Czytaj:

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Jak pomagać dziecku w nauce?

Jakie korzyści przynosi odgrywanie scenek?

Niektórym dzieciom w nauce historii może pomóc skupienie się na danym zagadnieniu przez pryzmat tego, jak widziała je i przeżywała kluczowa w danym przypadku postać. Ten prosty trik wykorzystuje właściwości ludzkiego mózgu, konkretnie zaś fakt, że najlepiej zapamiętujemy te wydarzenia, w których sami braliśmy udział.

Jeśli więc nauka o, dajmy na to, powstaniu listopadowym nie przynosi efektów, warto pobawić się z dzieckiem w takie powstanie i z perspektywy któregoś z jego wodzów poznawać przyczyny i skutki wydarzeń, a także ważne daty.

Jakie korzyści przynosi nauka multisensoryczna?

W nauce historii pomóc może również możliwość doświadczenia niektórych wydarzeń. Warto umożliwić to dziecku choćby w mocno ograniczony sposób – na przykład za pomocą gier i programów multimedialnych lub animacji dostępnych w internecie. Dzięki nim dziecko nie tylko przyswoi sobie wiedzę na dany temat, ale też może sprawdzić ją w internetowym quizie.

Jak skutecznie się uczyć?

Zachęcaj dziecko, by to, co przeczyta w podręczniku, opowiedziało następnie własnymi słowami: dzięki temu łatwiej zrozumie fakty i szybciej je zapamięta.

Czytaj:Jak się uczyć angielskiego i innych języków obcych?Jak się uczyć - 5 technik efektywnej nauki

Jakie korzyści przynosi głośne czytanie?

Jeszcze inną metodą nauki historii jest czytanie na głos treści rozdziału i powtarzanie najważniejszych dat oraz faktów. Dziecko może to robić samodzielnie, wraz z rodzicem lub rówieśnikami – w grupie jest o tyle łatwiej, że wymieniając między sobą poglądy, dzieci są w stanie szybciej przyswoić dany temat, choć oczywiście istnieje również ryzyko, że szybko zajmą się czymś ciekawszym, niż nauka.

Jak skutecznie uczyć się dat z historii?

W internecie można znaleźć wiele sposobów na to, jak zapamiętać daty. Służące temu mnemotechniki (gry myślowe oparte na skojarzeniach) w wielu przypadkach są z pewnością skuteczne, jednak dla dziecka mogą być zbyt skomplikowane.

  • Można spróbować stworzyć własny system skojarzeń, który ułatwi zapamiętanie – im bardziej będą one absurdalne, tym lepiej, gdyż wtedy mózg łatwiej je zapamięta.
  • By zapamiętać daty, można narysować je na kartce w taki sposób, by coś oznaczały – tu dobrym przykładem są np. rysunki artysty nazwiskiem Levan Patsinashvili, który daty ważnych wydarzeń narysował w sposób, który od razu budzi z nimi skojarzenia (można je znaleźć w internecie).
  • Dat można się uczyć również tworząc z nimi zabawne historie – na przykład wyobrazić sobie, ze jest się uczestnikiem jakiegoś wydarzenia, i że w związku z tym trzeba ustawić zegarek na jakiejś godzinie, która jest jednocześnie datą tego wydarzenia (na przykład w przypadku wybuchu II Wojny światowej będzie to 19:39, a w przypadku Bitwy pod Grunwaldem – 14:10).

Dlaczego warto uczyć się sukcesywnie?

Nie sposób w krótkim czasie przyswoić sobie dużej porcji materiału. Dlatego jeśli dziecko ma zaległości z historii lub musi zapamiętać bardzo dużo dat i faktów, warto podzielić cały materiał na mniejsze tematy. W pierwszej kolejności należy zacząć od ogólnego przyswojenia treści z lekcji, natomiast w kolejnych krokach usystematyzować i rozszerzyć wiedzę z każdego z tematów, dzieląc go na bardziej szczegółowe zagadnienia.

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?

Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie