Ciąża i poród w Holandii. Jak rodzi się w Holandii?

2018-07-06 12:45

Jak wygląda prowadzenie ciąży i opieka nad rodzącą w Holandii? Okazuje się, że większość przyszłych mam nawet nie widzi położnika na oczy, a bardzo popularne są... porody domowe!

Jak się rodzi w Holandii?

i

Autor: thinkstockphotos.com

Większość przyszłych mam w Holandii nawet nie widzi położnika na oczy – lekarz rodzinny kieruje je do miejscowej położnej. Lekarze interweniują tylko w przypadkach ciąży wysokiego ryzyka lub komplikacji występujących podczas porodu.

Spis treści:

Ciąża w Holandii bez suplementów diety

Jak obliczyć termin porodu? Wideo

Poród w Holandii odbywa się w domu

Poród w Holandii bez nacięcia krocza

Poród w Holandii bez znieczulenia zewnątrzoponowego

Wypis ze szpitala... po 3 godzinach

Ciąża w Holandii bez suplementów diety

Prowadzenie ciąży jest, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, jak najbardziej naturalne: ciężarna nie bierze żadnych tabletek ani suplementów – tylko kwas foliowy do 12. tygodnia. W prawidłowej ciąży USG wykonuje się dwukrotnie: w 9.–10. tygodniu oraz w 20.–22. tygodniu.

Jak obliczyć termin porodu? Wideo

Poród w Holandii odbywa się... w domu

Holenderki mogą wybrać, czy chcą rodzić w domu, czy w szpitalu. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, zawsze proponuje się poród domowy – wszystkie ciężarne otrzymują pakiet zawierający środki medyczne niezbędne do takiego porodu.

Ale nawet jeśli kobieta zdecyduje się rodzić w szpitalu, położna (szpitalna – nie ta sama, która prowadziła ciążę) dołoży starań, aby był to poród jak najbardziej naturalny. Bo też taki jest ideał dla większości holenderskich kobiet.

Czytaj:

Poród domowy: czy warto rodzić w domu?

Szybki poród: co robić, gdy zaskoczy nas niespodziewany poród?

Dobrze wiedzieć

W Holandii bardzo popularny jest „kraamhulp” – to opieka, jaką otacza się młodą mamę w domu. Polega to na tym, że przez kilka dni po porodzie do domu przychodzi pielęgniarka, która zapewnia opiekę medyczną i uczy, jak zajmować się dzieckiem.

Co ciekawe, pielęgniarka także sprząta mieszkanie, robi pranie, czasami gotuje i zarządza przepływem gości, dbając o to, by młoda mama mogła maksymalnie wypocząć!

Poród w Holandii bez nacięcia krocza 

Nie ma tam mowy np. o rutynowym podawaniu oksytocyny czy nacinaniu krocza. Zabieg epizjotomii wykonuje sie tylko u ok. 10 proc. Holenderek.

Poród w Holandii bez znieczulenia zewnątrzoponowego

Niewielkie są również szanse na skorzystanie ze znieczulenia zewnątrzoponowego – oferuje się je zwykle tylko wtedy, gdy poród odbywa się w godzinach pracy anestezjologa, chyba że ginekolog uzna, że jest ono konieczne.

Wypis ze szpitala... po 3 godzinach

Jeśli szpitalny poród przebiegł bez komplikacji, matka i noworodek mogą wrócić do domu już po... trzech godzinach. Standardem jest, że zarówno w porodach domowych, jak i szpitalnych uczestniczy tata dziecka. Odsetek cięć cesarskich nie przekracza 15 proc.

Czytaj:

Ciąża i poród w Turcji

Standard opieki okołoporodowej w Polsce

Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Dobrze wiedzieć

Według Światowej Organizacji Zdrowia odsetek cesarskich cięć powinien sięgać maksymalnie 15 proc. wszystkich urodzeń. Jednak liczba porodów operacyjnych na całym świecie rośnie z każdym rokiem. Dlaczego? Bo kobiety uważają takie rozwiązanie za bezpieczniejsze i mniej bolesne.

I wielu lekarzy położników zgadza się z tym. Warto wspomnieć, że już kilkanaście lat temu Komitet Etyczny Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów uznał cięcie cesarskie wykonywane na życzenie jako zgodne z zasadami etyki lekarskiej.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: