LAKTACJA: jak pobudzić laktację, gdy ma się za mało pokarmu?

2013-12-31 11:23

Jak pobudzić laktację? Co robić, gdy masz za mało pokarmu? Problemy z laktacją to najczęstszy powód rezygnacji z karmienia naturalnego. Na szczęście są sposoby, by zwiększyć laktację. 

Karmienie piersią i laktacja: fakty i mity

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Laktacja: za mało pokarmu – co robić?
  2. Jak pobudzić laktację?
  3. Jak pobudzić laktację: warunki prawidłowej laktacji

Laktacja: za mało pokarmu – co robić?

Coraz więcej kobiet zastanawia się jak pobudzić laktację. Teoretycznie nie powinno być z nią żadnych problemów – sam poród i ssanie piersi przez dziecko to wystarczające sygnały do tego, by ruszyła produkcja mleka. Dalej „machina” laktacyjna powinna już napędzać się sama: ssące dziecko pobudza przysadkę mózgową do produkcji odpowiednich hormonów, a one zawiadują wytwarzaniem i wypływem mleka z piersi. Krótko mówiąc – wystarczy, że maluch ssie, aby produkowało się mleko. Jeśli więc coś w tym mechanizmie szwankuje i masz wrażenie, że pokarmu jest za mało, w pierwszej kolejności sprawdź, co się dzieje nie tak jak powinno. Może sie zdarzyć, że dotknął cię kryzys laktacyjny – nie ma wówczas powodów do niepokoju – jest to proces naturalny, który pojawia się w określonych momentach rozwoju dziecka i służy dostosowaniu pokarmu do zmieniającego się organizmu niemowlęcia. Gdy nie wiesz co robić, gdy masz za mało pokarmu, warto zawsze skonsultować się z lekarzem. Wszelkie dodatkowe sposoby na pobudzenie laktacji mają znaczenie drugorzędne – działają tylko wspomagająco.

>>LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało albo za dużo

Jak pobudzić laktację?

  • Chcąc pobudzić laktację, należy zwiększyć stymulację gruczołów piersiowych przez jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi: im częściej karmisz, tym lepiej.

  • Odciągaj pokarm laktatorem elektrycznym lub ręcznym, a odciągnięte mleko podawaj dziecku za pomocą zestawu wspomagającego karmienie piersią; zestaw taki składa się z woreczka i dwóch rureczek, woreczek wypełniony mlekiem wiesza się na szyi, a rureczki mocuje w taki sposób, aby ich wylot znajdował się przy brodawce – umożliwia to ssanie piersi i jednoczesne dokarmianie dziecka odciągniętym mlekiem.

  • Aby pobudzić laktację, przed karmieniem bardzo delikatnie pomasuj pierś, ruchy dłoni powinny być pieszczące, relaksujące.

  • laktację wspomagają ciepłe okłady, warto więc przed karmieniem położyć na piersi ogrzany kompres żelowy czy ciepłą pieluszkę tetrową.

  • Pij herbatki laktacyjne zawierające zioła o działaniu mlekopędnym, takie jak: koperek, anyżek, kminek, melisa, czarnuszka; unikaj picia mięty i szałwii, bo działają one na laktację hamująco.

  • Zadbaj o swoją formę psychiczną, jeśli chcesz pobudzić laktację: maksymalnie wyluzuj, nie zadręczaj się, nie obwiniaj, szukaj wsparcia życzliwych ci osób, zrób coś, co zawsze poprawia ci humor: zjedz coś pysznego, obejrzyj ulubioną komedię, zamów przez internet nowy ciuszek czy kosmetyk.

  • Zaraz po karmieniu możesz wypić szklankę piwa karmelowego bezalkoholowego – takie piwo ma tylko 0,5 proc. alkoholu i nie zaszkodzi dziecku, jeśli do następnego karmienia miną 1,5–2 godziny, bo w tym czasie po alkoholu nie będzie już śladu w twoim pokarmie; piwo karmelowe może zadziałać podwójnie pozytywnie: zawiera słód jęczmienny, który pobudza produkcję prolaktyny (hormon odpowiedzialny za wytwarzanie mleka), a poza tym pomoże ci się rozluźnić i zrelaksować.

  • Jeśli jesteś zwolenniczką homeopatii, możesz zastosować takie preparaty, jak Ricinus communis 5CH, Agnus Castus 5CH i Lac Caninum 5CG – trzy razy dziennie włóż pod język 1–2 granulki preparatu, a w razie poprawy zmniejsz dawkowanie.

>>Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co powinnaś zrobić, by karmić jak najdłuże

Dobrze wiedzieć

Jak pobudzić laktację: warunki prawidłowej laktacji

  • Dziecko prawidłowo ssie, czyli głęboko chwyta pierś i połyka pokarm. Prawidłowe ssanie to podstawowy czynnik powodzenia: uaktywnione zostają wtedy zakończenia nerwów czuciowych w skórze brodawki. Bodźce te uwalniają prolaktynę, która pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu oraz oksytocynę, która powoduje wypływ mleka z piersi. U malca prawidłowo przystawionego pierś i brodawka szczelnie wypełniają jamę ustną, a język obejmuje pierś od dołu i pokrywa dolne dziąsła. Podczas karmienia powinnaś słyszeć odgłos połykania.

  • Karmienia są częste i długie – regularne opróżnianie piersi jest warunkiem prawidłowego poziomu laktacji. Przez pierwsze miesiące trzeba karmić dziecko minimum 8 razy na dobę. W nocy przerwa w karmieniu nie powinna być dłuższa niż 5–6 godzin.

  • Mama jest w dobrej formie psychicznej. To bardzo ważny czynnik laktacji: u kobiety zestresowanej, przemęczonej i krytykowanej laktacja zanika, staraj się więc unikać stresów, otaczaj się ludźmi, którzy dają ci wsparcie, dużo odpoczywaj, a podczas karmienia zapewnij sobie wygodną pozycję.

  • Organizm matki jest nawodniony. Pij tyle płynów, ile potrzebujesz, by zaspokoić swoje pragnienie. Obecnie nie zaleca się już, by karmiąca mama piła jak najwięcej, wystarczy 1,5–2 l dziennie.

  • Mama dobrze i zdrowo się odżywia. Podczas karmienia piersią nie stosuj żadnej diety eliminacyjnej, dopóki nie stwierdzisz, że dziecko jest uczulone na ten konkretny produkt. Jedz to, co lubisz (poza daniami ewidentnie niezdrowymi), bo ciągłe pilnowanie się przysparza stresów.

>>Przywrócenie laktacji - czy można przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

miesięcznik "M jak mama"