Narodziny bliźniaków: jak się do tego przygotować?

Przygotowania do narodzin bliźniąt powinnaś zacząć już kilka miesięcy przed planowanym porodem, ponieważ może on nastąpić szybciej, niż wskazuje na to termin. Ciąża bliźniacza pociąga za sobą wiele spraw, o które trzeba zatroszczyć się dużo wcześniej. Jak się przygotować na powitanie bliźniaków?

Narodziny bliźniaków

i

Autor: thinkstockphotos.com

Jak przygotować się na narodziny bliźniaków, by nie popaść w przesadę i nie kupować zbyt wiele rzeczy na zapas? Jak zadbać o siebie będąc w ciąży bliźniaczej?

Spis treści:

Jak zadbać o siebie w ciąży bliźniaczej [7 wskazówek]

Nie ma oficjalnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników co do tego, jak powinna wyglądać opieka nad kobietą w ciąży mnogiej – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji konkretnej przyszłej mamy. A zatem jeśli jest to w miarę normalnie przebiegająca ciąża – zwłaszcza gdy każde z dzieci ma własne łożysko i własny worek owodniowy – wystarczy po prostu dobrze dbać o siebie, czyli tak samo jak w każdej innej ciąży. Jednak na pewne aspekty takiej ciąży mimo wszystko warto zwrócić uwagę, bo według lekarzy każda ciąża wielopłodowa jest ciążą podwyższonego ryzyka.

1. Przyjmuj więcej kwasu foliowego

W ciąży bliźniaczej większe jest zapotrzebowanie na niektóre witaminy i mikroelementy, zwłaszcza te związane z procesem produkcji krwi, a więc żelazo i kwas foliowy. Warto od początku ciąży przyjmować, oprócz kwasu foliowego, także aktywną formę folianów (aż 50 proc. kobiet ma problemy z przyswajaniem zwykłego kwasu foliowego). Zalecana dawka dzienna w ciąży bliźniaczej to: 400 μg kwasu foliowego plus 400 μg aktywnej formy folianów. Jeśli zaś chodzi o suplementację żelaza – dawki są uzależnione od wyników badań krwi.

2. Znajdź lekarza z doświadczeniem

Teoretycznie każdy lekarz ginekolog powinien umieć prowadzić ciążę wielopłodową, jednak ogromną rolę odgrywa tu doświadczenie lekarza. W dużych miastach istnieją poradnie ciąż wielopłodowych – warto się tam zapisać. W mniejszych ośrodkach ciąże takie są prowadzone w poradniach patologii ciąży. A jeśli chcesz chodzić do lekarza prywatnie, wybierz ginekologa polecanego właśnie ze względu na doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich.

3. Bądź przygotowana na częstsze badania USG

Diagnostyka ciąży bliźniaczej oparta jest obecnie przede wszystkim na badaniach USG – są one niezbędne, aby dobrze kontrolować rozwój bliźniąt. W ciąży dwukosmówkowej, oprócz trzech badań standardowych, warto robić dodatkowe badanie co miesiąc – do momentu porodu.

W ciąży jednokosmówkowej sytuacja jest trudniejsza,
dlatego badań powinno być więcej, ale ich częstotliwość zależy od sytuacji konkretnej pacjentki, np. jeśli różnica mas między płodami wynosi mniej niż 10 proc., USG należy wykonywać co dwa tygodnie, a jeśli ta różnica jest większa niż
10 proc. – nawet co tydzień.

4. Sumiennie wypełniaj zalecenia ginekologa

Nie lekceważ żadnych wizyt ani badań lekarskich. Ciąża wielopłodowa wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia takich schorzeń, jak: anemia, cukrzyca ciążowa, cholestaza ciężarnych, infekcje układu moczowego, nadciśnienie indukowane ciążą. Rolą lekarza prowadzącego jest wyłapać wszelkie niepokojące symptomy i wykryć chorobę jak najwcześniej – dlatego będziesz miała więcej badań.

5. Regularnie mierz sobie ciśnienie i badaj mocz

Nawet sześciokrotnie wyższe (w stosunku do ciąży pojedynczej) jest ryzyko wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą, a co za tym idzie – stanu przedrzucawkowego, groźnego dla dziecka. Dlatego powinnaś sobie regularnie mierzyć ciśnienie krwi (powinno być niższe niż 140/90 mm Hg) i co miesiąc wykonywać badanie ogólne moczu – w celu sprawdzenia, czy nie masz białkomoczu. Badania moczu mogą również wykryć w nim bakterie, co świadczy o zakażeniu układu moczowego – również częstszego w ciąży wielopłodowej i potencjalnie niebezpiecznego dla dziecka.

 6. Jeśli bardzo bolą cię plecy, wypróbuj pas ciążowy

Noś go przez kilka godzin dziennie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy musisz długo chodzić lub stać. Taki pas podtrzymuje brzuch od dołu i „przyciąga” go nieco do kręgosłupa, dzięki czemu kręgosłup jest mniej obciążony i mniej boli.

7. Wybierz odpowiedni szpital do porodu

W przypadku gdy ciąża jest jednokosmówkowa, a tym bardziej jednoowodniowa – poród powinien odbywać się w placówce o najwyższym, III stopniu referencyjności, dysponującym oddziałem intensywnej opieki neonatologicznej.

Jeśli ciąża bliźniacza jest niepowikłana i trwa przynajmniej 35–36 tygodni, powinien z nią sobie poradzić każdy oddział położniczy. Jednak ciąża taka często kończy się porodem przedwczesnym, a wtedy ważne jest, by szpital mógł zapewnić dzieciom właściwą opiekę, a więc zaleca się, aby był to szpital II lub III stopnia referencyjności.

Przygotowanie wyprawki dla bliźniaków

Rzeczy niezbędne dla dzieci zacznij gromadzić już od połowy ciąży, nie zostawiaj tego na ostatnie tygodnie, ponieważ większość bliźniaków rodzi się około 37. tygodnia ciąży. Do torby, którą weźmiesz do szpitala, spakuj podwójną liczbę pieluch i ubranek (czapeczek, kaftaników, śpioszków). Ubranka powinny być w najmniejszym rozmiarze – zapewne na początku będą i tak ciut za duże. Kosmetyków wystarczy tyle, ile dla jednego maluszka, a więc jeden krem do pupy, jedno mydło, opakowanie chusteczek nawilżanych itp.

Wybór łóżeczka dla bliźniaków

Teoretycznie na pierwszych kilka miesięcy (gdy maluchy jeszcze się nie przewracają na boki i plecy) wystarczy ci jedno łóżeczko dla bliźniaków, w którym w ciągu dnia można położyć maluchy obok siebie (tak, aby główki były obok siebie lub odwrotnie). Najedzone i przewinięte dzieci będą się cieszyć bliskością bliźniaka. Jednak to nie rozwiąże jeszcze problemu snu. Możesz uznać, że na początku jedno dziecko (lub dwoje po dwóch stronach) będzie zawsze spało z tobą. Jednak kupno drugiego łóżeczka prędzej czy później stanie się koniecznością.

Przemeblowanie mieszkania przed narodzinami bliźniaków

Bliska perspektywa powiększenia rodziny wpływa często na decyzję o zamianie mieszkania na większe (kilka pokoi zamiast kawalerki) czy wygodniejsze (np. na parter lub piętro z windą). Przy bliźniakach to po prostu konieczność.

Przyjrzyj się detalom w budynku pod kątem poruszania się w nim wózkiem dla bliźniaków – czy przejdzie przez drzwi na klatkę, zmieści się na schodach i w windzie? Pomyśl też zawczasu o tym, gdzie będziesz trzymać wózek – może trzeba wynająć komórkę, dorobić klucz do wózkowni albo uzgodnić z sąsiadami „parkowanie” na klatce przed mieszkaniem?

Mieszkanie, na pierwszych kilka miesięcy po porodzie, trzeba będzie też nietypowo urządzić. Który pokój oddać wtedy dzieciom na sypialnię? Wszystkie! Z doświadczeń mam bliźniaków wynika, że na początku dzieci powinny spać oddzielnie – nie tylko w osobnych łóżkach, ale nawet w zamykanych pokojach. Dopóki nie będą umiały przespać całej nocy, trzeba je rozdzielać, by nawzajem się nie budziły.

Dobrze wiedzieć

Anna z Łodzi, mama Kacpra i Pawła:
Najważniejsze jest to, aby rodzice pamiętali, że ich dzieci są odrębnymi osobowościami. Dlatego nie należy ich ubierać jednakowo, choć to na pewno jest dla rodziców łatwiejsze. Ja staram się ubierać synów tak, aby ich bluzeczki i spodenki różniły się przynajmniej kolorem. Fason często jest ten sam.

Foteliki dla bliźniaków

Bliźniaki od momentu wypisania ze szpitala będą dwoma pełnoprawnymi pasażerami w twoim samochodzie. Każde dziecko, niezależnie od wieku, musi mieć swój fotelik, przypięty pasami. Sprawdź więc, czy wasz samochód ma odpowiednią ilość miejsca i wyposażenie (pasy dla wszystkich pasażerów na tylnym siedzeniu). Bardzo ważny jest również bagażnik – czy zmieści się w nim podwójny wózek (po złożeniu)?

Wózek dla bliźniaków

Jego kupno to jedno z ważniejszych zadań wszystkich rodziców. W wózkach dla bliźniaków dzieci siedzą obok siebie albo szeregowo (twarzami do siebie lub jedno za drugim). Przez to takie wózki mają nietypowe rozmiary – są albo wyjątkowo szerokie (nawet 100 cm) albo długie (do półtora metra).

Pogódź się z tym, że z szerokim wózkiem w ogóle nie wejdziesz do części sklepów (bo często są tam 75-centymetrowe drzwi), w markecie nie przeciśniesz się do kasy, a na kładkach dla pieszych przez tory nie skorzystasz z podjazdu dla wózków.

Jednak jeśli wybierzesz długi wózek, może spotkać cię taki sam problem m.in. w mniejszych windach albo na klatkach schodowych, gdzie trzeba zakręcać. Co więc zrobić? Jedyna rada: odwiedzić wszystkie miejsca, w których najczęściej będziesz bywać z dziećmi (przychodnia, sklepy, dom rodziców, droga z własnego mieszkania do parku) i sprawdzić, który wariant będzie dla ciebie wygodniejszy. Podejmując decyzję o wyborze wózka, trzeba brać również pod uwagę między innymi:

  • wagę (jeśli będziesz musiała np. go wnosić i znosić po schodach – wtedy ma znaczenie, czy wózek waży 15, czy 20 kg)
  • sposób składania i gabaryty (ważne, by mieścił się w twoim samochodzie i by można go było złożyć szybko i w prosty sposób).

Są także modele, w których gondole umieszczone są na różnych poziomach i lekko zachodzą na siebie. Taki wózek zdecydowanie zajmuje mniej miejsca. Ponieważ takie wózki są droższe od zwykłych, warto też zastanowić się nad uniwersalnością. Niektóre modele da się przerobić na spacerówki – są one droższe, ale za to wystarczy jeden na cały okres, kiedy maluchy go potrzebują.

Do chodzenia z dziećmi możesz używać też specjalnych chust lub nosidełek. Jednak tu – podobnie jak z większością artykułów dla bliźniaków – wybór na polskim rynku jest mocno ograniczony. Często lepszym pomysłem jest wyszukiwanie takich wózków w sprzedaży wysyłkowej z Europy Zachodniej lub USA.

Zobacz także:

Ciąża bliźniacza - co jest ważne w ciąży bliźniaczej?

Czym ciąża bliźniacza różni się od pojedynczej?

Bliźniaki: urlop macierzyński, zasiłek macierzyński, inne świadczenia

Jak kąpać bliźniaki?

W pierwszych tygodniach dzieci trzeba kąpać osobno (również wtedy będziesz potrzebować drugiej osoby, by zajęła się drugim dzieckiem). Maluszki są jeszcze zbyt małe, by próbować jednocześnie wkładać je do wody.

Dopiero gdy zaczną już siedzieć, można próbować wspólnych kąpieli z użyciem specjalnej maty z „fotelikami”, wkładanej do normalnej wanny (dzieci siedzą w niej naprzeciwko siebie). Mata ma przyssawki, więc zabezpiecza przed ślizganiem się w wannie, a dzieci dzięki specjalnym oparciom z przodu i z tyłu (z miękkiego tworzywa) mogą zamienić kąpiel w superzabawę.

Nie bój się prosić o pomoc

Mąż? Mama? Opiekunka? To też musisz zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, bo przy bliźniakach, zwłaszcza w pierwszych kilku miesiącach, będziesz musiała mieć kogoś stale do pomocy. Kogoś, kto pomoże przetrwać okres, gdy dzieci nie mają ustalonych stałych pór snu czy posiłków. To ważne, nawet jeśli będziesz karmić piersią (bez konieczności przygotowywania posiłków dla dzieci) i uda ci się wypracować technikę jednoczesnego karmienia obojga bliźniąt.

Ta czynność będzie sporym wyzwaniem, szczególnie że w bardzo wielu przypadkach dzieje się właśnie tak, że dzieci chcą jeść dokładnie w tym samym czasie. Nie bój się poprosić o pomoc położną specjalizującą się w problemach laktacyjnych. Można kupić specjalne poduszki do karmienia w kształcie rogala lub długiego węża, którą możesz dowolnie kształtować. Ta poduszka w przypadku bliźniaków musi być naprawdę długa, ewentualnie kup dwie krótsze. Dostępne są w większości sklepów z akcesoriami dla dzieci.

miesięcznik "M jak mama"