Badania przed ciążą: cytologia, badanie czystości pochwy, usg dopochwowe

2015-01-12 11:07

Cytologia, czy badanie czystości pochwy to niektóre z badań, które powinnaś wykonać, jeśli planujesz dziecko. Musisz wiedzieć, że żadne schorzenie dróg rodnych nie jest obojętne dla przebiegu ciąży. Infekcja, nadżerka, stan zapalny czy grzybica pochwy mogą być przyczyną powikłań lub niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód.

Przed ciążą: odwiedź ginekologa

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Badania przed ciążą: cytologia
  2. Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO
  3. Badania przed ciążą: badanie czystości pochwy
  4. USG narządu rodnego, wykonane przez pochwę (tzw. transwaginalne)

Schorzeniom takim jak infekcja, nadżerka, stan zapalny czy grzybica pochwy nie muszą towarzyszyć tak charakterystyczne objawy, jak upławy, plamienia czy bóle w podbrzuszu, dlatego, żeby zawczasu wykryć zagrożenie, powinnaś zrobić niezbędne badania przed ciążą.

Badania przed ciążą: cytologia

Jednym z podstawowych badań przed ciążą jest  cytologia. Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek nabłonka z tarczy oraz kanału szyjki macicy i umożliwia wykrycie m.in. nadżerki i stanów zapalnych.

Dowiedz się, jakie choroby są groźne w ciąży

Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO

Badania przed ciążą: badanie czystości pochwy

Stopień czystości pochwy to ważne badanie przed ciążą. Bakteriologiczna ocena wydzieliny pobranej z pochwy pozwala stwierdzić istnienie stanu zapalnego i określić jego przyczynę, np. infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Przewlekłe zapalenie pochwy zwykle rozszerza się na kanał szyjki macicy, potem na błonę śluzową macicy, jajowody, przydatki, czasem na cewkę moczową. W efekcie infekcja może utrudnić zajście w ciążę, może też dojść do zakażenia dziecka.

Leczenie bakteryjnych i grzybiczych infekcji pochwy (dość często są to infekcje mieszane, obie jednocześnie) trwa zwykle 7–14 dni i jest stosunkowo proste, pod warunkiem że kurację prowadzą oboje partnerzy. W przeciwnym wypadku występuje efekt ping-ponga, czyli wzajemne zarażanie się i nawroty choroby. Leczenie infekcji pochwy polega na stosowaniu sulfonamidów, antybiotyków i preparatów przeciwgrzybiczych – doustnie i dopochwowo, a w przypadku leczenia infekcji u mężczyzny – w postaci maści do smarowania.

Poznaj 14 pytań o choroby zakaźne w ciąży

USG narządu rodnego, wykonane przez pochwę (tzw. transwaginalne)

Badanie przed ciążą, które należy wykonać to usg dopochwowe. Ujawnia ono m.in. wady budowy i obecność guzów macicy. Mięśniaki macicy (guzy macicy) mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić zajście w ciążę. Podczas jej trwania też sprawiają problemy, bo pod wpływem hormonów płciowych szybko się powiększają i bywają przyczyną poronień.

U kobiet planujących ciążę farmakologiczne leczenie mięśniaków (prowadzące do ich zmniejszenia) nie sprawdza się. Stosuje się je ewentualnie jako przygotowanie do zabiegu chirurgicznego, bo jedynie operacyjne usunięcie tych guzów zapobiega komplikacjom w trakcie ciąży. Zależnie od wielkości i usytuowania mięśniaków, usuwa się je laparoskopowo, przez pochwę lub w czasie tradycyjnej operacji brzusznej.

Polecamy również: Badanie HSG a ciążą