Spóźniający się okres - przyczyny spóźniania się okresu

2017-02-16 11:55

Spóźniający się okres to zjawisko dość powszechne. Opóźnienia w kobiecym cyklu nie są niczym dziwnym. Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć. To dlatego, że przyczyny spóźniania się okresu mogą być banalne, ale również świadczyć o chorobie. Przeczytaj albo posłuchaj, o czym może świadczyć opóźniona miesiączka.

Spóźniający się okres

i

Autor: thinkstockphotos.com Jakie są przyczyny spóźnionego okresu i kiedy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Spis treści

  1. Spóźnienie okresu z powodu ciąży
  2. Plamienie zamiast okresu
  3. Ile może spóźniać się okres?
  4. Zaburzenia hormonalne przyczyną nieregularnych miesiączek
  5. Torbiele jako przyczyna spóźniania się okresu
  6. Spóźniający się okres może oznaczać menopauzę
  7. Stres ma wpływ na regularność okresu
  8. Wysiłek i odchudzanie wpływają na miesiączkowanie
  9. W podróży okres może się spóźnić

Nasz organizm nie jest sztucznym mechanizmem, dlatego niekiedy zdarzają mu się potknięcia. Czasami są one powodem do niepokoju, niekiedy nie, ale warto zwracać na nie uwagę, bo zawsze mówią nam coś o stanie naszego zdrowia. Takim potknięciem jest np. spóźniający się okres. Jakie są przyczyny spóźnionego okresu i kiedy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Spóźnienie okresu z powodu ciąży

Pierwsza przyczyna, o której myślimy w kontekście spóźniającej się miesiączki to ciąża. To rzeczywiście najczęstsza przyczyna zatrzymania się okresu. Jeżeli doszło do zapłodnienia, komórka jajowa zagnieżdżą się w macicy, na skutek czego jej błona śluzowa nie złuszcza się i nie dochodzi do krwawienia, czyli menstruacji. Za cały ten proces odpowiedzialne są kobiece hormony. Zwykle już w dniu, kiedy powinien zacząć się nowy cykl, można wykonać test ciążowy, by sprawdzić, czy nasze podejrzenia są słuszne.

Czytaj: Dni płodne - oblicz dni płodne za pomocą kalkulatora

Plamienie zamiast okresu

Warto wspomnieć, że nawet jeśli doszło do zapłodnienia, w terminie, kiedy powinna przypadać miesiączka kobieta może mieć plamienie zamiast okresu – to niewielkie krwawienie wywołane implantacją zarodka w jamie macicy. Taka sytuacja może zmylić przyszłą mamę, dlatego brak okresu lub pojawienie się plamienia, które twoim zdaniem może wskazywać na ciążę, zawsze należy potwierdzić testem oraz wizytą u lekarza.

Dobrze wiedzieć

Ile może spóźniać się okres?

Nie ma na to reguły. Jeśli mamy do czynienia z problemami hormonalnymi, okres może spóźniać się nawet 2-3 miesiące. Podobnie jest w przypadku torbieli. Warto wówczas zgłosić się do lekarza, który lekami wywoła okres, a potem ustabilizuje menstruację hormonami (np. podając pacjentce pigułki antykoncepcyjne).

Zaburzenia hormonalne przyczyną nieregularnych miesiączek

Zdarzają się nie tylko kobietom w okolicach menopauzy, również tym młodszym i często objawiają się nieregularnymi miesiączkami lub ich brakiem, a także plamieniem zamiast okresu. Źródłem zaburzeń hormonalnych może być np. zespół policystycznych jajników wywołany nieprawidłową pracą  podwzgórza lub przysadki, ale również problemy z tarczycą   (nadczynność gruczołu może wpływać na zatrzymanie się okresu lub jego opóźnianie się). Inną przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego mogą być choroby wywołane chorobami kory nadnerczy. To wszystko schorzenia endokrynologiczne, które wymagają konsultacji ze specjalistą oraz podjęcia leczenia hormonalnego. Przyczyną spóźniającej się miesiączki jest niekiedy podwyższony poziom prolaktyny, wywołany stresem, odchudzaniem się, nadmiernym wysiłkiem lub problemami z przysadką mózgowa. Niekiedy zamiast okresu w jego terminie pojawia się jedynie skąpe plamienie. Powodem tego może być niewydolność ciałka żółtego i wywołany tym spadek progesteronu.  

Torbiele jako przyczyna spóźniania się okresu

Torbiele to niegroźne, łagodne zmiany, które mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi w trakcie cyklu miesiączkowego (pęcherzyk Graafa nie pęka lub ciałko żółte nie zanika, mimo że nie doszło do zapłodnienia). W efekcie powstają torbiele tzw. czynnościowe, które mogą zanikać i pojawiać się ponownie. Pojawienie się  torbieli na jajniku, często wiążę się z brakiem okresu lub pojawieniem się plamień zamiast okresu w trakcie cyklu. Leczenie hormonalne zwykle pomaga w ich likwidacji i w przywróceniu normalnego cyklu. Tylko duże zmiany wymagają usunięcia zabiegowego.

Spóźniający się okres może oznaczać menopauzę

Kobiety między 40 a 55 rokiem życia przechodzą klimakterium, którego jednym z symptomów jest spóźniający się okres. Zaburzenia okołomenopauzalne będące skutkiem wygasania funkcji jajników (zmniejsza się ilość wydzielanych przez nie estrogenów) powodują zachwiania hormonalne, brak owulacji, nieregularne miesiączki, a w końcu ich całkowite zaniknięcie.

Stres ma wpływ na regularność okresu

Organizmem kobiety rządzą hormony. Długotrwały stres może powodować znaczący wzrosty poziomu hormonów stresu, np. kortyzolu, co z kolei może zaburzyć gospodarkę hormonalną kobiety. Wtedy okres może spóźnić się nawet kilka lub kilkanaście dni. Powodem takiego stresu mogą być egzaminy, nadchodzący ślub, choroba kogoś bliskiego czy problemy w związku. Zazwyczaj jest to chwilowe i gdy stres mija, regularna menstruacja powraca. Może również zdarzyć się, że stres lub jakaś trauma wpływa na zaburzenia pracy przysadki mózgowej i powoduje zahamowanie jajeczkowania. Taka sytuacja może spowodować, że okres zanika lub pojawia się rzadziej niż co 28, a nawet niż 31 dni.

Wysiłek i odchudzanie wpływają na miesiączkowanie

Radykalne diety, a także wysiłek fizyczny, które powoduje nagły i znaczący spadek wagi może być przyczyną zatrzymania się lub opóźnienia okresu. Wiedzą o tym zawodniczki, które trenują regularnie. Zbyt duży wysiłek, który pochłania więcej kalorii niż dostarcza ich dieta, może zahamować wydzielanie hormonów podwzgórza i przysadki i spowodować zaburzenia cyklu. Badania pokazują również, że diety odchudzające czy niedożywienie (np. przypadki zanotowane w czasie II wojny światowej ), które zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej do poziomu mniej niż 17 proc. mogą być powodem zatrzymania menstruacji. Innym wytłumaczeniem tego zjawiska jest też to, że organizm, który ma niedobory kalorii i substancji odżywczych, wie, że nie podołałby ciąży, dlatego w naturalny sposób blokuje możliwość zapłodnienia przez zahamowanie jajeczkowania i menstruacji.  

W podróży okres może się spóźnić

Zmiany strefy czasowej, ale również klimatycznej mogą wpłynąć na kobiecy cykl, zwłaszcza jeśli są krótkotrwałe i organizm nie ma możliwości „przestawić” się i dostosować do nowych warunków. Zaburzenia spowodowane zmianą czasu oraz np. nagłym wyjazdem do tropików mogą opóźnić okres lub go przyśpieszyć (tak zdarza się najczęściej przy zianie klimatu na ciepły). Jeśli do tego dodamy stres, które często towarzyszy podróżom – nie można się dziwić, że  w czasie wakacji nasz cykl jest rozregulowany.

M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?