Spis treści
- Dieta bezglutenowa dla dziecka wg zasady 5 U
- Jedzenie bezglutonowe w oddzielnym miejscu
- Dania bezglutenowe dla dzieci
- Polecamy wideo: Zdrowa dieta dziecka - podpowiada pediatra lek. med. Aneta Górska-Kot
Żywienie dziecka zgodnie z zasadami diety bezglutenowej wymaga od rodziców sporej wiedzy. Przede wszystkim zdrowa dieta bezglutenowa dla dziecka powinna być dopasowana do wieku, musi też zaspokajać wszystkie potrzeby rosnącego organizmu.
Problem jednak w tym, że mieszanki mąk bezglutenowych zawierają wielokrotnie mniej białka i witamin (głównie z grupy B), a także niektórych składników mineralnych, zwłaszcza magnezu, żelaza i cynku, niż mąka pszenna i żytnia. Ważne więc, by dietę wzbogacić o orzechy, ziarna i kasze (gryczana, jaglana), niełuskany ryż, soję, pestki słonecznika czy sezam. Trzeba też pamiętać, że jest to dieta niskobłonnikowa, więc dziecko może mieć zaparcia. Pomoże zwiększenie porcji warzyw i owoców albo przecieranych soków.
Dieta bezglutenowa dla dziecka wg zasady 5 U
W planowaniu jadłospisu warto też wykorzystywać zasadę pięciu U opracowaną przez prof. Stanisława Bergera
- dieta bezglutenowa musi być UROZMAICONA – w każdym posiłku należy spożywać produkty ze wszystkich grup żywnościowych
- dieta bezglutenowa powinna być też UMIARKOWANA, czego wyznacznikiem jest prawidłowa masa ciała;
- dieta bezglutenowa powinna być UREGULOWANA – trzeba się starać, by liczba i częstotliwość posiłków w ciągu dnia była w miarę stała
- w diecie bezglutenowej UNIKAMY nadmiaru soli, cukru oraz tłuszczu
- dziecko na diecie bezglutenowej powinno również UPRAWIAĆ sport albo codziennie spacerować, bo wszelki ruch korzystnie wpływa na perystaltykę jelit.
Zobacz także:
Gdzie kupować produkty bezglutenowe? Pod jaką nazwą występuje gluten?
Alergia na gluten: objawy uczulenia na gluten i leczenie
Nietolerancja glutenu: celiakia czy alergia? Objawy, dieta i badania
Jedzenie bezglutonowe w oddzielnym miejscu
By nie doszło do zanieczyszczenia glutenem dań albo produktów przeznaczonych dla dziecka, najlepiej trzymać je w osobnej szafce i przygotowywać z użyciem naczyń przeznaczonych tylko do tego celu.
Dla swojej wygody i bezpieczeństwa dziecka warto rozważyć całkowitą rezygnację z mąki pszennej i żytniej, zastępując ją mąką bezglutenową. Potrawy bezglutenowe i glutenowe (dla reszty domowników) przygotowujemy osobno, dla bezpieczeństwa najpierw gotując danie bez glutenu.
Dania bezglutenowe dla dzieci
Rodzicom najtrudniejsze wydaje się komponowanie jadłospisu i przygotowywanie posiłków. Bezglutenowa mama powinna codziennie szykować dla dziecka pięć posiłków zawierających:
- 5 porcji bezglutenowych produktów zbożowych,
- 3–5 porcji warzyw i owoców,
- 3–4 porcje produktów mlecznych,
- 2 porcje tłuszczu.
Trudniej jest zadbać o to, by potrawy były urozmaicone i smaczne. Można eksperymentować, warto jednak skorzystać z przepisów zamieszczanych na specjalistycznych stronach internetowych (www.celiakia.pl, www.kuchniabezglutenowa.pl).
Warto wiedzieć, że konieczność stosowania diety bezglutenowej nie wyklucza wizyt w restauracjach – szukaj lokali oznaczonych logo „Menu bez glutenu”. Ich adresy można znaleźć na www.menubezglutenu.pl.
Polecamy wideo: Zdrowa dieta dziecka - podpowiada pediatra lek. med. Aneta Górska-Kot
miesięcznik "Zdrowie"