Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom będą darmowe i obowiązkowe?

2018-05-09 12:13

Szczepienia niemowląt - szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom miały być refundowane i obowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia dokonało zmian w kalendarzu szczepień - jedna ze szczepionek jest refundowana.To ważna informacja dla rodziców: do tej pory trzeba było za nią sporo zapłacić.

Szczepienia niemowląt

i

Autor: thinkstockphotos.com Do tej pory za dodatkowe szczepienia niemowląt trzeba było sporo płacić.

Spis treści

  1. Szczepienia niemowląt: naprawdę za darmo?
  2. Które szczepienia są refundowane?
  3. Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw meningokokom
  4. Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw pneumokokom
  5. Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw rotawirusom

Do 2017 roku szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom były dobrowolne i... odpłatne. A kosztowały sporo - za pełną dawkę szczepionki przeciw pneumokokom (3 porcje) trzeba było zapłacić nawet do 1000 zł. Nie wszystkich rodziców było na to stać, dlatego środowisko lekarzy od lat apelowało do Ministerstwa Zdrowia o refundację tych szczepień niemowląt. Wygląda na to, że ich prośby wreszcie zostały wysłuchane.

>> W Polsce brakuje szczepionek na błonicę, tężec i krztusiec. Co to oznacza? >>

Szczepienia niemowląt: naprawdę za darmo?

Projekt refundacji szczepień przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom w 2016 roku zgłosiła Platforma Obywatelska. Ministerstwo Zdrowia chciało go poprzeć i włączyć te szczepienia niemowląt do obowiązkowego kalendarza szczepień. To oznaczałoby, że szczepionki przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom byłyby bezpłatne, ale również obowiązkowe. A to z kolei nie podobało się części rodziców, którzy twierdzą, że szczepienia trują dzieci i przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Które szczepienia są refundowane?

Projekt refundacji szczepień nie przeszedł w pełnej wersji. Ministerstwo Zdrowia uznało, że refundowane będą tylko szczepienia przeciw pneumokokom. Od 2017 roku wszystkie niemowlęta są bezpłatnie szczepione przeciw pneumokokom. 

Streptococcus pneumoniae to jedne z najczęściej występujących bakterii. 10-15 szczepów wywołuje bardzo groźne choroby: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę. Refundowana szczepionka przeciw pneumokokom zawiera 10 szczepów bakterii. Rodzice mają możliwość wybrania odpłatnej szczepionki, która chroni dziecko przed 13 szczepami bakterii. 

Szczepionka podawana jest w 2-3 dawkach w zależności od wieku dziecka. 

>> Dlaczego Polacy nie chcą szczepić dzieci? >>

Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw meningokokom

Szczepienia niemowląt przeciw meningokokom mogłyby zapobiec tragediom. I nie ma żadnej przesady w tym stwierdzeniu. Meningokoki wywołują bowiem zapalenia wsierdzia, płuc, infekcje ucha, ale również zapalenie opon mózgowych oraz sepsę meningokokową. Te dwie ostatnie choroby niosą poważne zagrożenie dla życia. Sepsa rozprzestrzenia się w organizmie błyskawicznie i jeśli pacjent w porę nie znajdzie się w szpitalu, w ciągu kilku godzin może umrzeć.

Z roku na rok w Europie odnotowuje się zwiększoną liczbę zgonów spowodowanych sepsą. Wynika ona m.in. z powszechności stosowania antybiotyków i nadużywania ich zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Meningokoki na szczęście nie są zbyt zakaźne i można się nimi zarazić wyłącznie przez bardzo bliski kontakt. Kiedy jednak mamy do czynienia z osobą, będącą nosicielem meningokoków (np. przebywamy z nią w jednym pomieszczeniu lub jemy z tych samych sztućców) ryzyko zachorowania niebezpiecznie wzrasta.

>> Meningokoki: objawy. Jakie są objawy zakażenem meningokokami? >>

Przed meningokokami można się chronić, dbając o higienę oraz stosując szczepienie ochronne. Podając w 1. roku życia dziecku szczepionkę, chronimy je przed zachorowaniem na choroby wywołane przez meningokoki z grupy B, dotykającej najczęściej najmłodsze dzieci do 5 roku życia.

Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw pneumokokom

Pneumokoki wywołują równie groźne choroby jak meningokoki. Bakterie te powodują choroby górnych dróg oddechowych, poczynając od zapalenia zatok i oskrzeli, na zapaleniu płuc kończąc. Gdy jednak przedostaną się do krwioobiegu, mogą w nim siać spustoszenie i wywołać zapalenie opon mózgowych, sepsę czy zakażenia inwazyjne. Te ostatnie mogą doprowadzić do trwałego kalectwa, a wszystkie razem - do śmierci pacjenta.

>> Pneumokoki: jak uchronić dziecko przed zapaleniem opon mózgowych? >>

Włączenie szczepienia przeciw pneumokokom do kalendarza szczepień niemowląt jest o tyle istotne, że najwięcej zachorowań pneumokoki wywołują u dzieci do 5. roku życia. Jeśli więc w 1. lub 2. roku życia zaszczepimy dziecko, możemy znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania. U małego dziecka możemy podać szczepionkę skoniugowaną, która będzie stymulowała do pracy jego raczkujący układ odpornościowy. U starszego dziecka, które ukończyło już 2. rok życia, należy podać szczepionkę polisacharydową, która chroni przed najczęstszymi chorobami pneumokokowymi.

Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw rotawirusom

Rotawirusy nie są tak groźne jak meningokoki i pneumokoki, ale jednak są bardzo zaraźliwe. Wywołują zakażenia układu pokarmowego i objawiają się wymiotami oraz ostrą, przewlekłą biegunką. Odbierają dzieciom apetyt i siły, mogą doprowadzić do nawet do odwodnienia, a to - do hospitalizacji. Co roku do szpitala trafia 20-30 tys. dzieci. 

>> Rotawirusy: najczęstsze pytania mam o rotawirusy >>

Na rotawirusy zapadają najczęściej dzieci do 5. roku życia, głównie te, które uczęszczają do żłobka czy przedszkola. Rotawirusy osadzają się bowiem na zabawkach i meblach i są w stanie przeżyć na nich nawet do 10 dni. Z tego powodu rotawirusy zwykle wywołują plagę zachorowań - gdy jedno dziecko się rozchoruje, szybko dołączają do niego pozostałe z grupy.

Najważniejszą formą ochrony przed rotawirusami jest szczepionka, którą należy podać między 6. a 24. tygodniem życia dziecka.