Krwawienia międzymiesiączkowe: przyczyny brązowych plamień

2018-12-18 13:34

U jednych kobiet miesiączka trwa 3 dni, u innych 7, u wszystkich jednak prawidłowym jest ten stan, gdzie krwawienie pojawia się tylko raz w trakcie cyklu. Wszystkie krwawienia międzymiesiączkowe uznawane są za nieprawidłowe i gdy pojawiają się u pacjentki, następuje konieczność skonsultowania się z lekarzem. Brązowe plamienia mogą być spowodowane zarówno stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, jak i wystąpieniem nowotworu narządów rozrodczych.

Krwawienia międzymiesiączkowe

i

Autor: Getty images

Kobiecy cykl miesiączkowy rządzi się swoimi prawami – ma on ściśle ustalony przebieg, długość czy też to, jak długie i obfite są u danej kobiety krwawienia. Miesiączka – jak sama nazwa wskazuje – powinna występować zasadniczo raz w miesiącu.

Wtedy gdy krwawienie pojawia się częściej – np. w postaci brązowych plamień, występujących pomiędzy właściwymi miesiączkami – pojawia się przede wszystkim konieczność przeanalizowania, co mogło doprowadzić do takiego zjawiska. Potencjalnych przyczyn dodatkowych krwawień u kobiet jest zaś tak naprawdę wyjątkowo wręcz dużo.

Spis treści:

Przyczyny krwawień międzymiesiączkowych

O przebiegu cyklu miesiączkowego oraz o tym, kiedy u kobiety pojawiają się krwawienia, decydują żeńskie hormony płciowe – estrogeny oraz progestageny. Nieprawidłowości dotyczące ich poziomów w organizmie stanowią podstawową przyczynę dodatkowych, brązowych plamień – takowe mogą wynikać z:

Szerszego omówienia wymaga ostatnie z wymienionych, czyli występowanie plamień międzymiesiączkowych po lekach zawierających żeńskie hormony płciowe. W rzeczywistości jest bowiem tak, że brązowe plamienia pojawić się mogą niezależnie od metody antykoncepcji: mogą wystąpić zarówno u pacjentek stosujących doustne tabletki antykoncepcyjne, jak i u tych, które korzystają z plastrów hormonalnych czy zawierających hormony wkładek domacicznych.

W tym przypadku krwawienia międzymiesiączkowe nie są wcale rzadkim zjawiskiem – pojawiać się mogą one szczególnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia stosowania któregoś z wymienionych środków.

Plamienia międzymiesiączkowe a ciąża

Czasami krwawienie międzymiesiączkowe związane jest z ciążą – w końcu dość często, szczególnie w krótkim czasie po zapłodnieniu, pacjentka wcale nie jest świadoma tego, że doszło u niej do zapłodnienia. W takiej sytuacji brązowe plamienie może oznaczać implantację zarodka, ale może również wynikać z poronienia czy z ciąży ektopowej.

Plamienia międzymiesiączkowe a inne problemy

Przyczyną brązowych plamień mogą być zakażenia narządów rozrodczych (takie jak np. chlamydioza). Zdarza się pojawianie tego problemu u kobiet, które mają mięśniaki lub polipy w jamie macicy.

Jedną zaś z groźniejszych przyczyn tego zaburzenia są kobiece nowotwory – krwawienie międzymiesiączkowe może być objawem zarówno raka jajnika, jak i raka szyjki macicy, endometrium czy pochwy.

Wśród zdecydowanie rzadszych przyczyn plamień międzymiesiączkowych wymienia się:

  • znaczne wahania masy ciała (zarówno jej nagłe zwiększenie, jak i spadek),
  • silny stres,
  • urazy okolic intymnych (mające miejsce zarówno w trakcie kontaktów seksualnych, jak i np. w związku z wprowadzeniem do pochwy jakichś przedmiotów),
  • inne choroby somatyczne (takie jak np. cukrzyca).

Niepokojące objawy przy brązowych plamieniach

Prawda jest taka, że krwawienia międzymiesiączkowe, które pojawiają się u pacjentki często, powinny zawsze zostać skonsultowane z lekarzem. Istnieją jednak pewne dolegliwości, których wystąpienie wskazuje na pilną konieczność odwiedzenia ginekologa. Takimi są m.in.:

  • silne bóle brzucha,
  • gorączka,
  • zawroty głowy,
  • nudności.

Lekarza powinny odwiedzić również te pacjentki, u których brązowe plamienia pojawiły się po rozpoczęciu korzystania przez nie z hormonalnych środków antykoncepcyjnych i problem ten utrzymuje się przez czas dłuższy niż wspomniane wcześniej trzy miesiące.

W takiej sytuacji istnieje bowiem możliwość, że zastosowana metoda antykoncepcji nie jest dla danej kobiety odpowiednia i konieczne może być zamienienie jej na inną.

Badania zlecane przy krwawieniach międzymiesiączkowych

Różne badania mogą być zlecane w celu wykrycia przyczyny krwawień międzymiesiączkowych – ich wybór uzależniony jest od tego, jakie dokładnie podłoże problemu podejrzewa lekarz. Zawsze jednak pierwszym etapem diagnostyki jest zebranie z pacjentką wywiadu.

  1. Podczas niego pytana jest ona m.in. o to, od kiedy występują u niej brązowe plamienia
  2. Jaka jest ich objętość
  3. Czy w ostatnim czasie kobieta zażywała nowe leki 
  4. Czy podejmowała się prób zajścia w ciążę
  5. Jaki jest przebieg cyklu miesiączkowego pacjentki – z tego względu przed wizytą u ginekologa warto zastanowić się nad tym, co ile dni pojawiają się miesiączki, jak długo trwają, czy są regularne i czy towarzyszą im jakieś dolegliwości (np. silne bóle brzucha).

Kolejnym etapem diagnostyki krwawień międzymiesiączkowych jest badanie ginekologiczne – już ono samo umożliwia wykrycie pewnych nieprawidłowości, takich jak np. urazy pochwy czy stwierdzenie objawów, które sugerowałyby zakażenie okolic intymnych. Wykonywane mogą być również i USG przezpochwowe oraz cytologia, czasami – szczególnie przy podejrzeniu infekcji – pobierane od pacjentki mogą być wymazy z pochwy, które później przekazywane są do analiz mikrobiologicznych.

Przy podejrzeniu, że za brązowe plamienia odpowiadają zaburzenia hormonalne, pacjentce może być zlecane wykonanie oznaczeń poziomów różnych hormonów w organizmie (nie tylko hormonów płciowych, ale i innych, np. prolaktyny czy hormonów tarczycy).

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Leczenie krwawień międzymiesiączkowych

Nie wyróżnia się jednej, uniwersalnej metody leczenia krwawień międzymiesiączkowych – postępowanie zależne jest od przyczyny zaburzeń. Wtedy gdy brązowe plamienia związane są z infekcją, stosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych i zwalczenie zakażenia doprowadza zwykle do ustąpienia krwawień.

W sytuacji zaś, kiedy za problem odpowiadają mięśniaki macicy czy polipy, ich resekcja może być wystarczająca do tego, aby u pacjentki przestały się pojawiać plamienia międzymiesiączkowe.

Na sam koniec warto podkreślić jeden aspekt – krwawień międzymiesiączkowych zdecydowanie bagatelizować nie wolno, ponieważ mogą one stanowić nawet objaw nowotworu, w przypadku którego wczesne rozpoczęcie leczenia wpływa zdecydowanie korzystnie na rokowania pacjentek.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie