Wzrokowiec - kto to jest i jak się uczy?

2019-03-29 13:47

Wzrokowiec najszybciej przyswaja informacje, które zobaczy. Dlatego dzieci, które są wzrokowcami, powinny uczyć się czytając i robiąc notatki. Sprawdź, kto to jest i jak się uczy wzrokowiec.  

wzrokowiec

i

Autor: Getty images

Wzrokowiec, jak łatwo się domyślić, ma dominujący zmysł wzroku. Dlatego to właśnie bodźce przechodzące tym kanałem docierają do jego mózgu najszybciej i są najtrwalej zapamiętywane. Wzrokowcy wykorzystują to w procesie nauki: informacje zobaczone, łatwiej wchodzą im do głowy, w przeciwieństwie do słuchowców, którzy uczą się najlepiej słuchając innych lub do kinestetyków, którzy przyswajają wiedzę w czasie działania. Badania pokazują, że wzrokowców jest więcej niż kinestetyków czy słuchowców.  

Spis treści:

  1. Kim jest wzrokowiec?
  2. Jak się uczy wzrokowiec?
  3. Jak pomóc wzrokowcowi w nauce?

Kim jest wzrokowiec?

Wzrokowiec to osoba, która najlepiej postrzega świat zmysłem wzroku, dlatego najbardziej interesuje ją to, co może zobaczyć, a nie posłuchać. Woli teatr, kino i podziwianie obrazów, niż chodzenie na koncerty i śpiewanie piosenek.

Dziecko będące wzrokowcem zwykle lubi czytać i jest dobre z ortografii – zapamiętuje poprawną pisownię wyrazów w czasie lektury i potem nie robi błędów. Wzrokowiec dobrze zapamiętuje obrazki i ilustracje, dlatego potrafi odtworzyć informacje, które zobaczył na wykresie czy w książce – potrafi odtworzyć, w którym miejscu na stronie widział daną informację.

Czytaj również:

Style uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk

Dysleksja: przyczyny, rozpoznanie, terapia

Zapamiętuje dobrze kolory, twarze, jest spostrzegawczy. Wypowiadając się, używa słów dotyczących obserwacji i patrzenia, np. „Widzę, że lubisz ten sport...”, „Popatrz, jaki fajny sposób na....”,  „Zauważyłem, że...”. Lubi rysować i zwykle jest dobre z plastyki.

Mali wzrokowcy często mają problemy w szkole: nie zapamiętują wykładu nauczyciela, dlatego nie potrafią też skupić się na lekcji. Aby przygotować się do sprawdzianu muszą sięgnąć do podręcznika i zgłębiać temat od początku.

Jak uczy się wzrokowiec?

Ponieważ u wzrokowca dominuje zmysł wzroku, dlatego dzieci z tą cechą najszybciej uczą się tego, co zobaczą, czyli przeczytają, obejrzą na wykresie lub ilustracji. Głęboko w ich pamięć zapadają treści, które dziecko wyczyta z podręcznika, a nie te, które usłyszy z ust nauczyciela (w przeciwieństwie do np. słuchowca).

Czytaj: Zobacz, jak zrobić mapę myśli

Wzrokowiec łatwiej też zapamiętuje informacje, które zapisał sobie w zeszycie niż te, które będzie powtarzać na głos w czasie nauki. Taka właściwość postrzegania i zapamiętywania sprawia, że dziecko będące wzrokowcem powinno przyjąć określony styl uczenia się, aby proces ten był bardziej efektywny i skuteczny.

Sprawdź, jak wzmocnić koncentrację u dzieci? WIDEO

 

5 pomysłów na wzmocnienie koncentracji u dziecka

Jak pomóc wzrokowcowi w nauce?

Podpowiadaj dziecku, które jest wzrokowcem, aby zawsze robiło notatki w czasie lekcji, które pomogą mu zapamiętać usłyszane słowa nauczyciela - inaczej ich nie zapamięta. Pisanie i czytanie zrobionych przez siebie adnotacji doskonale pomaga w nauce. Dobrym pomysłem dla wzrokowca jest też tworzenie map myśli, które są graficznym zapisem najważniejszych informacji. Im bardziej kolorowa, przestrzenna i bogata mapa, tym lepiej.

Czytaj:

Odrabianie lekcji: jak pomóc dziecku w nauce?

Jak robić notatki? Poradnik skutecznego notowania

Mały wzrokowiec może też uczyć się ze slajdów, ilustracji, wykresów i map. Warto, aby dziecko naklejało sobie na ścianach i szafkach napisane na kartkach zwroty, obce słówka, które musi zapamiętać, aby ciągle na nie patrzeć. Podsuwaj mu zakreślacze, kolorowe karteczki samoprzylepne, które uczeń wykorzysta w trakcie nauki.

Zachęcaj go do czytania i podkreślania ważnych fragmentów tekstu, pokazuj mu filmy edukacyjne i prezentacje. Zadbaj też o to, aby dziecko w czasie nauki miało wokół siebie porządek. Nadmiar rzeczy rozłożonych na biurku wokół zeszytu rozprasza malca.

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?

Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie