Żywienie dziecka, któremu zalecona została dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu z jadłospisu dziecka białka roślinnego, znajdującego się w ziarnach pszenicy i jej odmian (np. orkiszu), żyta, owsa, jęczmienia.
Niekiedy konieczność zastosowania diety bezglutenowej w żywieniu dziecka wynika z alergii na gluten, która po kilku latach mija.
Czasem jednak mamy do czynienia z celiakią – chorobą trzewną, kiedy to organizm trwale nie toleruje glutenu. W obu przypadkach – by nie doszło do poważnych komplikacji zdrowotnych, dziecko musi być właśnie na diecie bezglutenowej.
Spis treści:
- Jak wybierać produkty bezglutenowe?
- Dieta bezglutenowa: co dziecko może jeść?
- Dieta bezglutenowa: czego dziecko nie może jeść?
- Jak wytłumaczyć dziecku, że jest na diecie bezglutenowej?
Jak wybierać produkty bezglutenowe?
Jak każda inna dieta tak i dieta bezglutenowa wymaga zmiany przyzwyczajeń kulinarnych. Różnica polega na tym, że nie jest to dieta z wyboru, ale z konieczności.
Dziecko trzeba chronić przed glutenem i od tej zasady nie ma wyjątków. Jest on nie tylko w potrawach przygotowywanych przy użyciu mąki – wykorzystuje się go również w niektórych procesach technologicznych poprawiających smak lub konsystencję potraw.
Dlatego w pierwszej kolejności trzeba wyrobić sobie nawyk czytania etykiet. Przepisy zobowiązują bowiem producentów do wymieniania na nich wszystkich składników alergennych – a więc również glutenu.
Jeśli nie masz pewności, czy dany produkt zawiera to białko, kupuj tylko produkty oznaczone znakiem przekreślonego kłosa albo opisane jako bezglutenowe. Specjalistyczne produkty, takie jak bezglutenowy chleb, makaron czy mąka, można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, internetowych, nawet w supermarketach.
Twoje dziecko cierpi na nietolerancję glutenu lub celiakię? Wypróbuj nowy program dietetyczny, który pomoże ci przestrzegać zasad diety bezglutenowej.
Dieta bezglutenowa: co dziecko może jeść?
Koniecznie zapoznaj się też z listą produktów dozwolonych i zakazanych.
Na diecie bezglutenowej dozwolone są: mięsa, ryby, owoce, warzywa, jajka, mleko, tłuszcze, orzechy, kasze, a także produkty gotowe niezawierające glutenu – np. kisiele, galaretki, budynie, bezglutenowe wędliny czy nabiał.
Dziecko może jeść: pieczywo, placki, ciasta, makarony z mąki bezglutenowej otrzymywanej ze skrobi pszennej bezglutenowej, a także m.in. z kukurydzy, amarantusa, gryki, soi, ryżu, prosa,tapioki, manioku, sorgo.
Dieta bezglutenowa: czego dziecko nie może jeść?
Zakazane natomiast są produkty zawierające: pszenicę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto i orkisz, jak również wszelkie wyroby z ich dodatkiem: chleby, bułki, wyroby cukiernicze, płatki glutenowe, kasze, kawa zbożowa, kakao owsiane, niskogatunkowe kiełbasy, pasztetowa, parówki, panierowane półprodukty, kaszanka, mielonki, pasztety, zupy i sosy instant, musztardy i majonezy, wyroby garmażeryjne, gotowe desery, produkty zawierające słód i ekstrakt słodowy.
Jak wytłumaczyć dziecku, że jest na diecie bezglutenowej?
Łatwiej jest, jeśli problem został wykryty w miarę wcześniej, kiedy dziecko nie poznało jeszcze wielu smaków, bo wtedy nie kuszą go produkty, które zawierają gluten.
W przypadku przedszkolaka albo dziecka w wieku szkolnym niezbędna jest rozmowa, podczas której należy mu wyjaśnić, że dieta jest w jego przypadku lekarstwem, a jedzenie dań zawierających gluten może być niebezpieczne.
Trzeba wymagać od dziecka przestrzegania diety, ucząc je jednocześnie zasad przygotowywania bezpiecznych posiłków.
Dieta bezglutenowa nie wymaga ograniczeń towarzyskich. Pozwalając dziecku na wizyty u znajomych, trzeba jednak ustalić z ich rodzicami zasady dotyczące diety – zwłaszcza taką, by niczym nie częstowali twojej pociechy bez uprzedniej konsultacji z tobą. Aby być pewnym, na co dziecko ma alergię warto wykonać testy alergiczne.
miesięcznik "Zdrowie"