Badanie moczu niemowlaka. Jak pobrać próbkę moczu od dziecka?

2014-05-03 15:09

Pobranie moczu dziecka do badania - wydawać by się mogło, że nie jest skomplikowaną sprawą. Do momentu, gdy sami nie musimypobrać moczu. Co powinniśmy zatem wiedzieć, by w razie potrzeby umiejętnie pobrać mocz od dziecka do analizy? Jak pobrać mocz na posiew?

probka moczu

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Woreczek na mocz
  2. Pobieranie moczu od starszego dziecka
  3. Jak pobrać mocz na posiew?
  4. Kiedy pobierać mocz od dziecka?
  5. Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiada co możemy zrobić, by zapobiec zakażeniom układu moczowego u niemowlaka

Żeby wynik badania moczu dziecka był wiarygodny, próbka musi być wolna od zewnętrznych zanieczyszczeń. Tylko wtedy laborant dokładnie określi prawdziwe parametry moczu i wychwyci nieprawidłowości. Dużo więc zależy od tego, jak tę próbkę pozyskamy. Sterylne pobranie moczu od dziecka nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście znajomość pewnych zasad pozwoli nam uniknąć zanieczyszczenia materiału.

Woreczek na mocz

Pobieranie próbki moczu od dziecka, które załatwia się w pieluszkę, jest wyjątkowo trudne. Szczególnie w przypadku niemowląt, które nie potrafią siadać na nocniku i siusiają na leżąco. Przygotowując się do pobrania próbki moczu, należy nabyć w aptece odpowiedni woreczek na mocz. Ważne, by zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj woreczka. Inne woreczki są przeznaczone dla chłopców, inne dla dziewczynek. Warto nabyć co najmniej dwa woreczki na mocz, licząc się z tym, że za pierwszym razem może nam się nie udać. Woreczek na mocz przykleja się do krocza dziecka według załączonej instrukcji. Jeśli chcemy mieć pewność, że próbka będzie czysta – warto wcześniej przemyć dziecko np. wacikiem zamoczonym w roztworze rivanolu. W większości wypadków wystarcza jednak dokładne przemycie okolic intymnych ciepłą wodą z delikatnym mydłem. Pamiętajmy jednak, żeby zrobić to szybko, by dziecko nie zsiusiało się podczas podmywania. Zanim nakleimy woreczek, warto też napoić malucha, a po naklejeniu woreczka na mocz pozostawić dziecko lekko odkryte. Uczucie chłodu może przyspieszyć opróżnienie pęcherza. Dobrze jest dziecko położyć tak, by główka i tułów były wyżej niż nóżki. Odradza się zostawianie przyklejonego woreczka na dłuższy czas. Po pierwsze – istnieje ryzyko, że woreczek na skutek ciągłych ruchów dziecka zmieni swoją pozycję, a mocz, który się do niego dostał, zostanie zanieczyszczony. Ponadto – miejsce, w którym woreczek jest przyklejony do skóry, może zostać znacznie podrażnione, co sprawi maluchowi niepotrzebny ból. Zamiast więc męczyć dziecko i godzinami skazywać je na niewygodę – lepiej zrobić kilka krótkich prób z kilkoma woreczkami. Za którymś razem na pewno się uda. Gdy w woreczku pojawi się mocz, należy bardzo delikatnie odkleić woreczek od skóry. Miejsce, w którym skóra miała kontakt z klejem, dobrze jest grubo posmarować maścią ochronną. Zebrany w woreczek mocz można przelać do wyjałowionego pojemnika, ale lepiej jest po prostu zakleić woreczek do pobierania moczu i w takiej formie dostarczyć go do laboratorium. Zminimalizujemy ryzyko zanieczyszczenia pobranej próbki. Mocz można przechowywać do kilku godzin w lodówce.

Przeczytaj również: 

Objawy i leczenie zapalenia układu moczowego u niemowląt

Wielomocz (poliuria) u dziecka - przyczyny i leczenie

Pobieranie moczu od starszego dziecka

W przypadku starszego dziecka, pobranie moczu jest odrobinę łatwiejsze. Tutaj przyda się już normalny pojemnik na mocz (jak dla dorosłych).  Jeśli dziecko załatwia się do nocnika, można postawić taki pojemnik na środku dna nocnika. Dziecko uprzednio podmywamy i dokładnie wycieramy. Jeżeli dziecko potrafi korzystać już z normalnego sedesu, pobranie próbki moczu jest podobne jak u dorosłej osoby – z tym, że musimy pomóc dziecku w tej czynności. Nie zapominajmy o wcześniejszym podmyciu. Następnie, siedząc na desce sedesowej, dziecko musi zrobić miejsce (np. rozchylając na boki nóżki), byśmy mogli trzymać pojemnik na mocz pod ujściem cewki moczowej i łatwo złapać próbkę materiału.

Przeczytaj również: Badanie grupy krwi u dziecka: na czym polega? 

Jak pobrać mocz na posiew?

Do posiewu mocz musi być całkiem jałowy. Woreczek do pobierania moczu nie daje takiej gwarancji, dlatego tu sprawa jest trudniejsza. W aptece kupujemy w tym celu specjalny pojemniczek z płytką do posiewu. Najpierw podmywamy dziecko, a następnie trzymając je nad wanną lub umywalką czekamy aż się posiusia. Dobrze jest wykorzystać pomoc osoby trzeciej, która „złapie” próbkę moczu. Rozwiązania są dwa – w trakcie siusiania, łapiemy środkowy strumień moczu do pojemnika (należy odczekać 2-3 sekundy jak dziecko zacznie siusiać), w którym później zamoczymy płytkę. Można też pod środkowy strumień podstawić bezpośrednio płytkę i obrócić ją, by mocz zalał ją z obydwu stron. Mokrą płytkę szybko zabezpieczamy (wkładamy do przeznaczonego pojemnika) i dostarczamy do laboratorium.

Przeczytaj również: Jakie badania robi się dziecku do 6 miesiąca życia?

Kiedy pobierać mocz od dziecka?

Wszystko zależy od zaleceń lekarza. Najbardziej miarodajny jest pierwszy mocz poranny, choć z pewnością najtrudniejszy do uchwycenia (dziecko siusia również w nocy).  Zazwyczaj dobrze jest, gdy dziecko dłuższy czas przed pobraniem moczu nic nie je.  Czasem jednak pobranie próbki jest bardzo pilne, wtedy pobiera się go bez względu na porę dnia i to, czy maluch coś wcześniej zjadł.

Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiada co możemy zrobić, by zapobiec zakażeniom układu moczowego u niemowlaka